Bitkisel ve hayvansal kaynaklı yağların japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem değerlendirme üzerine etkileri
The Effects of vegetable oil and animal fat on the live weight gain, feed consumption and feed efficiency of the Japanese quails (Coturnix coturnix Japonica)
  1. Tez No: 5804
  2. Yazar: MUZAFFER ÇÖRDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill..ÖZET Yüksele Lisans Tezi BİTKİSEL VE EAYVAKSAL KAYNAKLI YA?LARIN JAPOÎT EILDIRCIKLARIÜM (Coturnix coturnix japonica) CANLI A?IRLIK ARTIŞI, YSII TÜKETİin VE YEII DE?ERLENDİRME ÜZERİNE ETKİLERİ Kuzaffer ÇÖRDÜK Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Zoote>:ni Anabilim Balı Danışman î Doç. Dr. Ekin TOKER 1988, Sayfa: 42. Jüri : Doç. Dr.Ekin Toker Prof. Dr. Necat i Işık Doç. Dr. Ahmet Ergün Bu araştırmada, bıldırcın r as yonlarmöa enerji kaynağı olarak kullanılan bitkisel ve hayvansal yağ ların besi dönesinde canlı ağır lıl- artışı, yem tüketi mi ve yes. değerlendirme üzerine olan etkileri incelen miştir. 42 gün devam eden araştırmada, havanlar 5 gru ba ayrılmışlardır. Kontrol grubu hayvanlara yağsız ha zırlanmış rasyonla ?beslenmişler, deneme gruplarına ise sırasıyla e/o 2 ve c/o 4 bitkisel ve hayvansal yağ içeren rasyonlar yedirilmiştir. 0-6 haftalık b.esi-döneminde, kontrol ve deneme gruplarının canlı ağırlık artışları -sırasıyla}“140.84 £» 138.43-g» 142.40 g, 139.58 g ve 137.46 g olarak tespit edilmiştir. Grupların yem tüketim miktarları gruplara göre sırasıyla} 637.66 g, 669.47 g» 636.30 g, 627.29 g ve 640.74 g* dır. Yem değerlendirme sayıları ise sırasıyla; 4.53, 4.84, 4.47, 4.50”ve 4.66 olarak bulunmuştur. Araştırmada yapılan ekonomik analiz sonucunda, bıldırcın rasyonlarında enerji kaynağı olarak sadece 'f 2 hayvansal yağ kullanmanın ekonomik açıdan uygun olduğu bulunmuştur. ANAHTAR K3LİTİ3LER: Bitkisel yağ, hayvansal yağ, Japon bıldırcını (Cö tur nix co tur nix japo- nica), canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF VEGETABLE OIL AND ANIMAL PAT ON THE LIVE WEIGHT GAIN, PEED CONSUMPTION AND PEED EFFICIENCY OF THE JAPANESE QUAILS (Co tur nix coturnix japonica) Muzaffer ÇORDUK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. Prof.Dr.Ekin TOKER 1988,. Page: 42 Jury i Assoc.Prof.Dr.E.Toker Prof. Hr.N. Işık Assoc. Pr©f.Dr.A.Ergün An experiment was conducted to study effects of vegetable oil and animal fat sources on the live weight gain, feed consumption and feed efficiency of the Japa nese Quails in the fattening period that continued 6 weeks. Five groups of the animals were formed in this experiment. One of the groups -was control and the other four were experimental groups. The ration of the cont rol- group was not contained vegetable oil and animal fat. The animals in the experimental groups were fed rations that contained 2- fa and 4 f° vegetable oil or animal fat, respectively. Average live weight gains of the control and the experimental groups were recorded as 140.84 g, 138.43 g» 142.40 g, 139.58 g and 137.46 g on the fattening period, respectively. The feed consumption of the control and experi mental groups were 637.66 g, 669.47 g, 636.30 g, 627.29 g and 640.74 g; and feed efficiency, 4.53, 4*84, 4.47» 4.50 and 4.66 on the fattening period. The results of the experiment show that 2 tfo ani mal fat used in the fattening rations as an energy source was economic on the feeding of Japanese Quails. KEY Y/ORDS : Vegetable oil, animal fat, Japanese Quail (Coturnix coturnix japonica), live weight gain, feed consumption, feed efficiency.