Farklı tekstüre sahip toprakların kimi fiziksel özelliklerine sıkışmanın etkileri
The Effects of compaction on some physical properties of soils in different textures
- Tez No: 5803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
XXI ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI TEKSTÜRE SAHİP TOPRAKLARIN KİMİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE SIKIŞMANIN ETKİLERİ Hossein TABİEHZAD Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İlhami ÖZKAN 1988, Sayfa: 32 Jüri: Doç. Dr. İlhami ÖZKAN Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Prof. Dr. M. Şefik YEŞÎLOY Sıkışmanın killi, tınlı ve kumlu tınlı toprakların tarla kapasitesi, solma noktası, hidrolik iletkenlik, havalanma boşlukları ve toplam boşlukları üzerine etkileri araştırılmıştır. Toprakların 0-15 cm.lik yüzey katmanlarından alınmış örnekler laboratuvar koşullarında analize hazırlanmış ve önce, bu örneklerin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri saptanmıştır. Daha sonra üç farklı tansiyon düzeyinde (pF 3, pF 3.6 ve pF 4.2) su içeren örnekler 3 kg.cm lik basınç altında 30 dakika süreyle sıkıştırılmışlar ve örneklerin belirtilen fiziksel özelliklerindeki değişmeler belirlenmiştir. Sonuçlar işlemlerin tümünde sıkışmanın etkisi ile örneklerin tarla kapasitesi, solma noktası, hidrolik iletkenlik, havalanma boşlukları ve toplam boşluklarının azaldığını göstermiştir. Mutlak değer olarak azalmalar killi toprakta tınlı ve kumlu tınlı topraklar dan, pF 3 'e Karşıt, nem kapsayan örneklerde de diğer nem kapsamlarındaki örneklerden daha fazla olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sıkışma, Tarla Kapasitesi, Solma Noktası Hidrolik İletkenlik, Havalanma Boşlukları Toplam Boşluklar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF COMPACTION ON SOME PHYSICAL PROPERTIES OF SOILS IN DIFFERENT TEXTURES Hossein TABIEHZAD Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Assoc. Prof. Dr. İlhami ÖZKAN 1988, Page.: 32 Jury: Assoc. Prof. Dr. İlhami ÜZKAN Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Prof. Dr. M. Şefik YEŞlLOY The effects of compaction on field capacity, wilting point, hydraulic conductivity, aeration porosity and total porosity of clay, loam and sandy loam soils were investigated. The samples taken from surface (0 to 15 cm) of soils were prepared in laboratory conditions for analyses and, at first, some physical and chemical properties of those samples were determined. After that, the samples with the water content of 3 different tension levels (pF 3, pF 3.6 and pF 4.2), were compacted under the pressure of 3 kg.cm2 for 30 minutes, and the changes of the above mentioned physical properties on the samples were determined. The results indicated that field capacity, wilting point, hydraulic conductivity, aeration porosity and total porosity of the samples were decreased by the effect of compaction in all treatments. The absolute decreases were higher in clay soils than loam and sandy loam soils and higher in samples with the water content of pF 3 tension levels than the others. KEY_ WORDS: Compaction, Field Capacity, Wilting Point, Hydraulic Conductivity, Aeration Porosity, Total Porosity.