Seçici lazer sinterleme yöntemi ile katmanlı olarak üretilmiş termoplastik ve kompozit malzemelerin bilgisayar destekli analizi için malzeme modelinin oluşturulması
Creating material model for computer aided analysis of thermoplastic and composite materials additively manufactured by selective laser sintering process
- Tez No: 580468
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UZUNSOY, PROF. DR. BAHATTİN KANBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Katmanlı İmalat yöntemlerinden biri olan SLS yöntemi ile farklı oryantasyonlarda üretilmiş termoplastik ve kompozit malzemelerin test edilmesi ve teste tabi tutulan numunenlerin üretim tablası üzerindeki konumuna göre ortaya çıkan farklı mekanik özellikleri değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, SLS yöntemi ile önceden belirlenmiş optimum parametrelerde üretilen numunelerin açısal olarak konumlandırılmasının etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Testing of thermoplastic and composite materials produced on different orientation by Selective Laser Sintering method which is one of Additive Manufacturing methods and evaluation of different mechanical properties of the tested samples based on their position on the production table. In this context, the effect of angular positioning of the samples produced with the pre-determined optimum parameters by the Selective Laser Sintering method was investigated.