Seçici lazer sinterleme ile oluşturulan sabit bölümlü protez krom kobalt alt yapılarının kenar uyumlarının incelenmesi
An evaluati̇on of margi̇nal fi̇t of metal cerami̇c fi̇xed dental prostheses fabri̇cated wi̇th selecti̇ve laser melti̇ng
  1. Tez No: 412464
  2. Yazar: ŞİRİN KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ HALUK KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kıyıcı, Ş. (2015). Seçici lazer sinterleme ile oluşturulan sabit bölümlü protez krom kobalt alt yapılarının kenar uyumlarının incelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Bu in-vitro tez çalışmasında amaç CAD/CAM ve katmanlı üretimin bir kolu olan lazer sinterleme tekniği ile oluşturulan üç üyeli sabit bölümlü protez metal alt yapılarının kenar uyumlarının incelenmesi, konvansiyonel döküm tekniğiyle üretilen ürünlerle kıyaslanması ve porselen uygulaması esnasında uygulanan termal döngülerin kenar uyumuna etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla; 5 numaralı dişin eksikliğinde yapılacak sabit bölümlü protez restorasyonu için prepare edilmiş 4 ve 6 numaralı dişleri taklit eden ana model hazırlandı. Bu modelin taranması ile elde edilen veri yardımıyla, toplam 30 adet üç üyeli sabit bölümlü protez kobalt-krom metal alt yapısı iki farklı yöntemle oluşturuldu: 1-seçici lazer ergitme(SLE) yöntemi 2-frezeleme tekniği ile elde edilen mum maketlerin kayıp mum tekniği ile dökümü yöntemi (KM). Elde edilen alt yapılara veneerleme işlemi uygulandı. Veneerleme işlemi öncesi ve her bir veneerleme safhasından sonra kenar uyumu incelemeleri gerçekleştirildi. Stereomikroskop yardımıyla 160×büyütme altında her bir örnekte 48 noktadan olmak üzere (1)oksidasyon öncesi, (2)sonrası, (3)opak uygulaması sonrası, (4)dentin uygulaması sonrası, (5)mine uygulaması sonrası ve (6)glazür uygulaması sonrası olmak üzere toplam 6 safhada ölçümler gerçekleştirildi. Elde edilen değerler Student's t testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak değerlendirildi. SLE ile oluşturulan alt yapıların kenar açıklığı ortalamaları (13,64±4,60), döküm yöntemiyle elde edilenlerden (17,47±6,87) düşük olup istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study was to evaluate marginal fit of three-unit fixed dental prostheses fabricated using a newly developed selective laser melting system, compare with that of three-unit fixed dental prostheses by a lost wax technique and evaluate effect of porcelain veneering procedures on marginal fit. A master model was produced. A total of 30 three-unit Co–Cr FDPs were fabricated with two different production techniques: milled wax with lost-wax method (MW), and selective laser melting. Marginal gap was measured with a stereomicroscope, digital photos were taken at 160×magnification and then analyzed using measurement software at 48 points each specimen. Measurements were made (1)initially, (2)after degassing firing, (3)after opaque firing, (4)after dentine firing, (5)after enamel firing, and (6)after glaze firing. Data obtained were analyzed statistically using Student's t test, Mann Whitney U and Kruskal Walliss tests. Results: The mean marginal gap values were 13,64±4,60 for SLM and 17,47±6,87 mm for MW and no statistically significant differences found between the prefiring measurements of two techniques(p>0.05). Regardless of the technique ceramic firing increased the marginal discrepancies.