Sistemik hastalıkların iristeki belirtilerinin iris analizi yöntemi ile belirlenmesi
Determination of iris symptoms of systemic diseases by iris analysis method
  1. Tez No: 580469
  2. Yazar: FERDİ ÖZBİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kişilerin irislerinden sağlık durumları hakkında bilgi edinilebilmektedir. Vücuttaki hemen hemen her organın sinir uçları bulunan iriste organlardaki düzensiz çalışmanın bir belirtisi ortaya çıkmaktadır. İris çevresinde oluşan beyaza yakın rengi olan sodyum halkası da yüksek kolesterolün belirtilerinden bir tanesidir. Bu tez çalışmasında da iris analizi yöntemiyle sistemik hastalıkların iristeki belirtileri incelenmiştir. Üç temel bölümden oluşan çalışmanın ilk aşamasında internet ortamından temin edilen göz resimleri kullanılarak sistemik hastalıkların iristeki belirtileri incelenmiştir. İnternet kaynaklı görsellerde sodyum halkası tespiti ve sınıflandırılmasına ek olarak göğüs, bronşlar, böbrek, karaciğer ve dalak olmak üzere beş farklı bölgenin iristeki konumlarında düzensiz yapıların tespiti yapılmıştır. İkinci aşamada toplam kolesterol değeri 200 mg/dL ve üzeri olan gerçek hastalardan temin edilen göz resimleri alınarak sodyum halkası tespiti ve halkanın ortalama parlaklık değeri bulunmuştur. Ortalama parlaklık değeri MATLAB programlama dili kullanılarak irisin dış çemberindeki %30'luk kısmındaki belirlenen eşik değerin üzerindeki parlaklık değerlerinin ortalaması alınarak bulunmuştur. Çalışmanın üçüncü aşamasında ise bulunan ortalama parlaklık değeri ile kişinin kan değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ortalama parlaklık değerleri ile kan değerleri arasındaki gerçekleştirilen korelasyon işleminde toplam kolesterol için %87,20, HDL kolesterol için %41,71, LDL kolesterol için %72,48 ve trigliserid için %35,15 değerleri bulunmuştur. Lineer regresyon ve yapay sinir ağları analizleri ile ortalama parlaklık ile kolesterol değeri ilişkilendirilmiştir. Lineer regresyon analizi ile kolesterol değeri %88,82 doğrulukla tahmin edilirken yapay sinir ağları kullanarak %92,98 doğrulukla tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information can be obtained from the iris of people about their health status. There is a symptom of irregular functioning of the organs in the iris with nerve endings of almost every organ in the body. Sodium ring, which is close to white color around iris, is one of the symptoms of high cholesterol. In the first stage of the study, which consists of 3 main sections, the symptoms of systemic diseases in iris were examined by using eye images obtained from the internet. In addition to the detection and classification of sodium rings in the internet-based images, irregular structures were detected in the iris positions of five different regions: chest, bronches, kidney, liver and spleen. In the second stage, sodium ring detection and average brightness of the ring were obtained by taking eye images obtained from real patients with total cholesterol value of 200 mg/dL and above. The average brightness value was determined by using the MATLAB programming language by means of the average of the brightness values above the determined threshold value of 30% in the outer circle of the iris. In the third stage of the study, the relationship between the average brightness value and the blood values of the person was examined. The correlation between mean brightness and blood values was 87.20% for total cholesterol, 41.71% for HDL cholesterol, 72.48% for LDL cholesterol and 35.15% for triglyceride. Linear regression and artificial neural network analysis were correlated with mean brightness and cholesterol values. Cholesterol value was estimated with 88.82% accuracy with linear regression analysis and 92.98% with artificial neural networks.