Kedilerde beyin sağ ve sol yarım kürelerinin hacim ve yoğunlukları arasındaki oran ile pençe tercihleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 58047
  2. Yazar: GÜLİZAR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kedilerde morfolojik asimetri ve fonksiyonel bir lateralizasyon olan pençe tercihlerini karşılaştırmak için sağ ve sol beyin yarımkürelerinin ağırlık, hacim, yoğunluk ve boyutları ile pençe tercihleri arasındaki ilişki araştırıldı. Sağ ve sol beyin yarımkürelerinin hacim, yoğunluk, yükseklik ve boylan arasında asimetrik bir durum olmadığı; ancak sol beyin yarımküresinin ağırlığı sağ yarımküresinden daha ağır olduğu belirlendi (pO.Ol). Pençe tercihi ile beyin sağ ve sol yarımkürelerinin ağırlığı, hacim ve yoğun lukları arasında; ayrıca pençe tercihi ile sol yarımkürenin yüksekliği arasında bir ilişki bulunamadı. Ancak pençe tercihi ile sağ yarımküre yüksekliği arasında bir ilişki saptandı (pO.Ol). Cinsiyete göre, dişi ve erkeklerin vücut ağırlıkları ve sağ ve sol pençe tercihleri arasında bir fark gözlenmedi (p>0.01). Dişi ve erkek kedilerin sağ ve sol beyin yarımkürelerinin ağırlıkları, hacim, yoğunluk ve boylan arasında bir ilişkinin olmadığı; yalnızca dişi ve erkeklerde, sol yanmkürenin yüksekliğinde bir fark gözlendi (p0.05). Pençe tercihine göre sağ hemisfer yüksekliğinde ve cinsiyete göre ise sol hemisfer yüksekliğinde bir asimetrik durum olduğu sonucuna vanldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To compair paw preferences which is a functional lateralisation and morphological asymmetry in the cats, the relationship between paw preference and weights, lenghts, volumes, heights and densities of the left and right hemispheres was investigated, separetely. There was not an asymmetric situation between the volumes, densities, heights and lenghts of the right and left brain hemispheres. However, the weight of the left brain hemisphere was found heavier than the right hemisphere. The difference was importand (pO.Ol). The were not relationship between paw preference and weights, volumes, densities and lenghts of the right and left hemispheres, and there was also not relationship between paw preference and the height of the left hemisphere. But, it was observed that there was a relationship between paw preference and the height of the right hemisfere (pO.Ol). According to the sexuality, it was not observed any important difference between body weights and right and left paw preferences of the male and female cats (p>0.01) it was not found any relationship between the weight, volumes, densities and lenghts of the right and left hemispheres of the male and female cats. There was only an important difference between heights of the left hemispheres of the male and female cats (p0.05). It was concluded that there were asymmetries between the heights right hemispheres as related to paw preference and between the heights of left hemispheres as related to sex.