Ardiç meyvesinden elde edilen uçucu yağda biyolojik aktivite araştirmalari
Biological activity research in essential oil obtained from juniper fruit
  1. Tez No: 580512
  2. Yazar: İPEK COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada halk arasında kullanımı çok eskiye dayanan Juniperus communis L. (adi ardıç) bitkisinden elde edilen uçucu yağda yapılan biyoaktivite çalışmaları literatür verilerine göre derlenmiş, bu çalışmaların ışığında ardıç meyvelerinden su distilasyonu ile elde edilen uçucu yağ ve eczanelerden temin edilen dört ticari uçucu yağda antioksidan ve antimikrobiyal aktivite çalışmaları yapılmıştır. Uçucu yağ örneklerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin 2017 yılı Türk Farmakopesi'nde yer alan standartlara uygun olup olmadığı analiz edilmiştir. Disk difüzyon yöntemiyle yürüttüğümüz antimikrobiyal çalışma sonucunda sadece Juniperus communis meyvelerinden su distilasyonuyla elde ettiğimiz uçucu yağ Staphylococcus aureus bakterisi ve Candida krusei fungusuna karşı aktivite gösterirken diğer uçucu yağ örnekleri aktivite göstermemiştir. Antioksidan aktivite için yapılan DDPH radikali süpürme aktivitesi testi sonucunda tüm uçucu yağ örnekleri α-tokoferole kıyasla zayıf antioksidan aktivite göstermiştir. Kalite kontrol amacıyla yapılan analizlerde 4 ticari örneğin 3'ünde safsızlık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, bioactivity studies on the essential oil obtained from Juniperus communis L. were investigated and in the wiev of these information, antimicrobial and antioxidant activities of the essential oil obtained from juniper berries by hydrodistilation and four essential oils purchased from pharmacies were tested. Physical and chemical properties of essential oil samples were analyzed according to Turkish Pharmacopeia 2017. The results from antimicrobial study by disc diffusion metod indicated that only the essential oil obtained from juniper berries by hydrodistilation was active against Staphylococcus aureus bacteria and Candida krusei fungus. The antioxidant activity of the samples on DPPH assay was low compared to α-tocopherol. In the analyzes of physical and chemical properties of the esential oils, it was concluded that 3 of 4 commercial samples had impurities.