Mersin genelinde bulunan eczanelerde dermokozmetik uygulamalarının incelenmesi
Examination of dermocosmetics applications of pharmacies that are located in Mersin province
  1. Tez No: 580538
  2. Yazar: CANSU KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA DOĞAN ÇALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dermokozmetik ürünlerin eczanelerde, eczacının bilgi ve kontrolünde danışana ulaştırılması toplum sağlığının güvence altına alınması için son derece önemlidir. Toplumun en yakın sağlık danışmanı olan eczacıların, dermokozmetik ürünler konusunda da aynı danışmanlığı yapması gerekmektedir. Ayrıca, dermokozmetik ürün seçiminde mevzuata uygun ürünün belirlenmesi, satışı, üretici veya ithalatçılarla eczacıların kurdukları ticari ilişkiler ve hukuki alt yapının sağlanması, eczane güvenilirliğinin sürdürülmesi için eczanelerde dermokozmetik ürün satışının sağlıklı bir temele oturtulması gerekmektedir. Bu noktada eczacılara önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında eczacıların dermokozmetiklerle ilgili faaliyetlerini nasıl yürüttüklerini ve dermokozmetiklere bakış açılarını tespit etmek amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket, Mersin ilinde bulunan ve serbest eczacılık yapan eczacılara uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar Mersin Üniversitesi bünyesinde bulunan Ölçme ve Değerlendirme Merkeziyle yapılan ortak çalışmalar sonucu değerlendirilmiştir. Demokozmetik ürünler ve uygulamalarına yönelik eczacı tutumlarının eczanenin bulunduğu lokasyon başta olmak üzere farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca eczacıların dermokozmetik satışıyla ilgili ekonomik kaygılar taşıdığı görülmektedir. Bu nedenle eczacıların, dermokozmetik ürünlerin önemini kabul etmekle beraber bunu uygulamaya dökmede zorluklarla karşılaştıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is extremely important to supply the dermocosmetics products to the client in pharmacies within the knowledge and control of the pharmacist in order to secure the community health. Pharmacists which are the closest health consultants of the society should also provide consultancy on dermocosmetics products. Furthermore, the sale of dermocosmetics products in pharmacies should be built on a healthy ground in order to determine and sell the regulatory compliance product in the dermocosmetics product selection, to provide the business connections and legal infrastructure that pharmacists establish with the producers or importers and to sustain the pharmacy credibility. Pharmacists carry important tasks at this point. For this reason, a questionnaire study was conducted in this dissertation study in order to determine how pharmacists conduct activities about dermocosmetics and to determine the opinions of pharmacists on dermocosmetics. The questionnaire was conducted with community pharmacists in Mersin province. The obtained results were evaluated as a result of the collaborative work that was performed with the Center of Measurement and Evaluation within the Mersin University. It was determined that the attitudes of pharmacists towards the products and applications of dermocosmetics differ according to the location of the pharmacy. Furthermore, it was observed that the pharmacists have economic worries for the sale of dermocosmetics. For this reason, it was concluded that even though they acknowledge the importance of dermocosmetics products, they experience difficulty in putting it into practice.