Sağlık çalışanlarında duygusal körelme ile empati ilişkisi
Empation relationship with emotional blinding in health employees
- Tez No: 580539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sağlık hizmetleri veren kurumları dinamik bir yapıya sahip olduğu için, sağlık çalışanları da yoğun çalışma temposu içerisindedir. Çalışma ortamında ki sürekli değişkenler (hastalar, hasta yakınları ve durumlarının değişiklik göstermesi) bu temponun başlıca nedenidir. Bu çalışma temposu içerisinde sağlık çalışanları duygusal deformasyon (tükenmişlik, duygusal körelme, örgütsel bağlılığın zayıflaması gibi psikolojik temele dayanabilen ruh hali değişimleri olarak sayılabilir) gösterebilir. Bu çalışma, örgüt psikolojisi açısından alan yazın taraması yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tükenmişlik ve tükenmişliğin alt boyutu olarak değerlendirilebilen duygusal körelme kavramlarını sağlık çalışanları noktasından ele alınmıştır. İkinci bölümde empati kavramı işlenmiş ve üçüncü bölümde de sağlık çalışanlarında empati ve duygusal körelmenin etkileri üzerinde durulmuştur. Çalışma sonucuna göre, empati becerisine sahip sağlık çalışanları hasta, hasta yakınları ve çalışma arkadaşları ile sağlıklı ve etkili bir iletişim kurabilirler. Ancak duygusal körelme yaşayan çalışanların, empati kurabilme becerilerinin düşebileceği görülmüştür. Buna bağlı olarak da çalışanların etkili ve verimli iletişim kurabilmeleri olanaksızlaşır. Çalışanın işine ilgisi azalır ve çalışma performansı da düşer. Sağlık çalışanlarının görevleri gereğince empati kurabilme becerisine sahip olmaları oldukça önemlidir. Eğer duygusal körelme yaşarlarsa, empati kurabilmeleri oldukça zorlaşır ve bu doğrudan verdikleri sağlık hizmeti kalitesini düşürür.
Özet (Çeviri)
Health care providers are in a busy working tempo, as healthcare institutions have a dynamic structure. Continuous variables in the working environment (patients, relatives of patients and changes in their status) are the main causes of this pace. In this pace of work, health workers can show emotional deformation (such as burnout, emotional blindness, weakening of organizational commitment, mood swings that can be based on psychological basis). This study has been prepared by using literature review method in terms of organizational psychology. The study consists of three parts. In the first part, the concepts of emotional blindness which can be considered as the sub-dimension of burnout and burnout are discussed from the point of health workers. In the second part, the concept of empathy was studied and in the third chapter, the effects of empathy and emotional blinding on the health workers were emphasized. According to the results of the study, health workers with empathy skills can communicate with patients, relatives and colleagues in a healthy and effective way. However, it can be seen that the empathy skills of the employees who experience emotional blindness may decrease. Accordingly, it is impossible for employees to communicate effectively and efficiently. The employee's interest in his work decreases and his working performance decreases. It is very important for health professionals to have the ability to establish empathy according to their duties. If they experience emotional blindness, it becomes very difficult for them to empathize and this reduces the quality of their direct health care.