Suriyeli mültecilerin Lübnan demografisine etkisi
The effects of Syrian refugees on the Lebanon demography
- Tez No: 580537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Demography, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde sekizinci yılında olan Suriye Savaşı, UNHCR'nin 19 Nisan 2018 tarihli son verilerine göre 6.6 milyon insanın ülke dışına göçüne,bir o kadarının da ülke içinde yer değiştirmesine, yaklaşık bir trilyon dolarlık maddi kayba ve yarım milyon kadar can kaybına neden oldu. Dünya tarihi, Suriye kriziyle 2. Dünya Savaşından bu yana en fazla zorla yerinden edilmiş insan sayısına tanıklık etti ve Suriye,en çok göç veren ülke konumuna ulaştı. Lübnan, Türkiye'den sonra en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olmasına karşın, oransal olarak birincidir. Nüfusunun yaklaşık beşte biri gibi önemli bir payının mültecilerden oluşması yönünden de dünyada bir ilktir. Bu rekor düzeydeki sayılar, ülkenin etnik ve dini yapısının son derece kırılgan olması nedeniyle demografik, sosyo-ekonomik ve siyasi çıkmazlar yarattı. Bu tez çalışması, 2011 yılında başlayan Suriye Savaşı nedeniyle yaşanan mülteci hareketinin Lübnan demografisine etkisini incelemektedir. Türkçe literatürde, Suriyeli mültecilerin Lübnan demografisine etkisine ilişkin geniş kapsamlı bir çalışma saptanamamıştır. Tezin çıkış noktası ve amacı bu bağlamda aynı kapsamda yer almakta ve anılan bu boşluğu doldurabilmesi amaçlanmaktadır. Tez kapsamında yanıtlar aranacak araştırma soruları şunlardır: Lübnan demografisi kendi tarihinde nasıl bir değişim yaşadı? Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin hâlihazırdaki durumu ve ülke demografisi üzerindeki etkisi nasıl oldu? Bu sorular Suriyeli mültecilerin, ülkenin demografik yapısındaki dönüşüm ve kırılma etkisini sorgulamayı amaçladığı için ülkedeki nüfus dağılımı ve yayılımı, karşılaştırmalı analiz yöntemi ve resmi veriler ile saptanmaya çalışılmıştır. Lübnan'ın yerli nüfusu tarihi süreçte dışarıya verdiği göçler nedeniyle git gide azalmaktadır. Bu çalışma, oluşan nüfus boşluğunun işçi göçmenler ve mültecilerce doldurulduğu, dolayısıyla ülkenin büyük oranda kimliksiz bir mülteci devletine evrilme tehdidiyle karşı karşıya kaldığı sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The Syrian War, which is now in its eight year, has caused 6.6 million people to leave Syria, led millions more to be displaced inside Syria and resulted in approximately one trillion dollars of materials losses and half a million deaths, according to the latest data of UNHCR on 19 April 2018. World history has witnessed the highest number of displaced people since the Second World War as a consequence of the Syrian crisis, and Syria has become the first country in the world in terms of emigration numbers. Although Lebanon is the second country to host the highest number of refugees after Turkey, it has the highest proportion of refugees in the world. It is also the first one in terms of the fact that approximately one fifth of the whole population consists of refugees. These record numbers have created demographic, socio-economic and political dilemmas as the country's ethnic and religious structure is extremely fragile. This thesis examines the impact of the refugee movement, which began in 2011 due to the Syrian War, on the demography of Lebanon. In the Turkish literature, there is no comprehensive study on the impact of Syrian refugees on the demography of Lebanon. The starting point and the objective of this thesis are, in this context, in the same scope, and this thesis, therefore, aims to fill the gap mentioned above. The research questions of the thesis are as follows: How did the demography of Lebanon change in its history? How was the current situation of Syrian refugees in Lebanon and its impact on the demography of the country? Since these questionsaim to investigate the transformation of the demography of Lebanon in connection with the Syrian refugees, the population distribution in Lebanon has been demonstrated by using comparative analysis method and official data. The local population of Lebanon is gradually decreasing due to immigration in the historical process. This study has concluded that labour migrants and refugees compensate for this resulting gap in terms of the local population of the country and that the country faces the risk of evolving to a largely anonymous refugee state.