Social tourism as a tool for creating an inclusive society: Examining Turkey's alternative camp
Kapsayıcı bir toplum yaratmak için sosyal turizmi bir araç olarak kullanmak: Türkiye'nin alternatif kamp incelemesi
- Tez No: 580557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SALMAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sosyal turizm faydaları nedeniyle Avrupa'da pratikte ve teoride iyi bilinen ve yaygın olarak uygulanan bir turizm türüdür. Ancak, Türkiye'de sosyal turizm uygulamaları akademik çalışmaları azdır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi, sosyal turizmin, dezavantajlı grupları topluma dahil etme üzerindeki pozitif etkisinin bilinirliği üzerinden inşa edilmiştir. Araştırmanın amacı, bir sivil toplum örgütünün sosyal turizm yönetim modelini inceleyerek, sosyal turizmin kapsayıcı turizm formunu oluşturmak için potansiyelini keşfetmektir. Bu nedenle, bir sosyal girişimci tarafından geliştirilen bir sosyal turizm uygulaması olan Alternatif Kamp, etnografik araştırma yöntemleri ile örnek olay olarak incelenmiştir. Veriler, bir yıl boyunca, yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler ve katılımcı gözlem yöntemleri ile toplanmıştır. Birincil verilere ek olarak, ikincil veriler örgütsel ve diğer türdeki belgeler şeklinde toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre örnek vaka, Türkiye'deki sosyal turizme yeni bir bakış açısı getirmektedir. Araştırma bulgularına göre yeni bir sosyal turizm tanımı önerildi. Son olarak, sosyal turizm yönetim modeli geliştirilmiştir. Bu modele göre sosyal turizmin üç belirli bileşen üzerinden yönetilmesi gerektiği bulunmuştur: (1) sürdürülebilir finansal destek, (2) güçlü bir gönüllü yapılandırması, (3) ilham verici bir duruşu hedef almak.
Özet (Çeviri)
Social tourism is a well-known type of tourism practiced commonly in Europe because of its benefits. Academic studies on social tourism in Europe are also widespread. However, in Turkey, social tourism practices, and academic studies on social tourism are few. This current research and its conceptual framework are motivated by an awareness of the positive impact of social tourism on the inclusion of disadvantaged groups in society. The aim of the research is to explore the potential of social tourism for creating an inclusive tourism form through investigating a non-governmental social tourism organization and its management model. Therefore, the Alternative Camp in Turkey, which is a social tourism practice developed by a social entrepreneur, was examined as a case study with ethnographic research methods. Data was gathered by semi-structured face-to-face interviews and participant observation methods over a year. In addition to the primary data, secondary data was collected in the form of organizational and other types of documents. The findings of the study bring a new perspective to social tourism in Turkey. According to research findings, a new definition of social tourism proposed. Finally, the research develops a social tourism management model. The model proposes that social tourism should be governed by considering three components: (1) sustainable financial support, (2) a strong volunteer structure, (3) an aspirational goal.