Ülkü Dergisinde Kemalizm 1933-1950
Kemalism in the Journal of Ülkü 1933-1950
- Tez No: 580556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Milli mücadelenin kazanılmasından sonra Mustafa Kemal'in önderliğinde tüm yurtta inkılapların ağırlık kazandığı bir dönem başladı. Cumhuriyeti kuran kadrolar yeni bir ülke inşa etme idealiyle her alanda fikir üretmeye devrimlere destek olacak halk kitlelerini oluşturmaya çalıştı. Devrimler devam ederken bir taraftan da yeni kurulan devlete ve o devletin dayanacağı yeni topluma dünyanın gidişatına da uygun bir ideoloji arayışı başladı. Kemalizm olarak adlandırılan bu ideolojinin çerçevesini belirlemeye çalışan aydınlar ve kurucu bürokratlar temel dayanakları ayrı olan çeşitli fikirler ortaya koydular. Ülkü dergisi ve dergide yazı yazan isimler rejimin ideolojisini belirlemede önemli etkileri olan kişilerdir. Günümüzde oluşan Kemalizm anlayışının temellerini anlamak ve oluşum sürecini ortaya koymak açısından derginin incelenesi oldukça önemlidir. 1933-1950 yılları arasındaki sayılarda yapılan çalışma ile hem dönemin fikir dünyasına ışık tutulmaya çalışılmış hem de oldukça etkili isimlerin yazı yazdığı ve ortak bir dil oluşturmayı hedefledikleri dergi üzerinden Kemalizm kaynakları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonunda ortaya çıkan genel kanı günümüzde etkili olan resmi Kemalizm anlayışının büyük oranda Ülkü dergisi çıkaran ve orada yazı yazan aydın ve bürokratların çizdiği çerçevedir
Özet (Çeviri)
After the national struggle being won, a period in which the reforms in the whole country gained importance under the leadership of Mustafa Kemal began. The staff that founded the Republic tried to create public masses that would support the revolutions in every field with the ideal of building a new country. While the revolutions were continuing, the seek for a new ideology began in accordance with the new state and the new society on which the state would be based. The intellectuals and the founder bureaucrats trying to determine the framework of this ideology called Kemalism put forward various ideas that their basic foundations were different. The journal of Ülkü and names writing for the journal are the people who have important influences on determining the ideology of the regime. It is quite important to examine the journal so as to understand the fundamentals of the Kemalism concept that is being formed in terms of presenting the process of formation. With the study conducted in the issues published from 1933 to 1950, it was tried to shed light on the world of ideas of the period, and the sources of Kemalism were tried to be revealed through the journal where highly influential names wrote and aimed to create a common language. The general consensus that emerged at the end of the study is that the framework was drawn by the intellectuals and bureaucrats who published the journal of Ülkü and wrote a large part of the official concept of Kemalism holding its presence today.