Antioksidan etkin madde yüklü nanojel formülasyonların hazırlanması, karakterizasyonu ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Preparation, characterization and evaluation of antioxidant active substance loaded nanogel formulations
  1. Tez No: 580558
  2. Yazar: GÖKÇE TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YAPRAK KARAVANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
UV ışınına maruz kalınması sonucunda ciltte fotoyaşlanma, pigmentasyon, kırışıklık, kuruluk, doku bozulması, aktinik keratoz ve cilt kanseri görülebildiği bilinmektedir. Oksidatif stresin en önemli etkilerinden birisinin Reaktif oksijen türlerinin (ROS) yani serbest radikallerin lipid peroksidasyonu sonucu Deoksiribo Nükleik Asit hasarı ve inflamasyonuna sebep olduğu ve bunun sonucunda da yaşlanmaya neden oldukları düşünülmektedir. Antioksidanlar serbest radikallerin oluşumunu ve etkilerini azaltarak bu olumsuz etkileri önleyebilirler. Ayrıca antioksidanların, antiinflamatuvar, antiaging ve antikarsinojenik etkileri de vardır. Antioksidan bir ajan olan Vitamin C aynı zamanda indirgen bir ajandır ve radikal yakalayıcı olarak davranır. Ortama H iyonu verir ve radikal zinciri inhibe ederek antioksidan etkinliğini gösterir. Konvansiyonel vitamin C preparatlarının stabilizasyon ve topikal uygulamada deriye penetrasyon güçlüğü vardır. Çalışmamızda, vitamin C'nin nanojel formülasyonlarının hazırlanmasıyla etkin maddenin stabilite ve absorbsiyon problemlerinin üstesinden gelebilecek bir formülasyon geliştirilmesi hedeflendirilmiştir. Etkin madde analizlerinin yapılmasıyla başlanan çalışmalara nanojellerin homojenite, pH, viskozite, reolojik özellikleri, zeta potansiyeli, polidispersite indeksi, partikül boyutu ve in vitro dissolüsyon çalışmaları gibi karakterizasyon çalışmalarıyla devam edilmiştir. Hazırlanan formülasyonların daha sonra hücre kültürü çalışmalarıyla antioksidan etkinlikleri de test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that as a result of UV exposure, skin aging, pigmentation, wrinkles, dryness, tissue disruption, actinic keratosis and skin cancer can be seen. One of the most important effects of oxidative stress is that reactive oxygen species (ROS), ie free radicals, can cause Deoxiribo Nucleic Acid damage and inflammation as a result of lipid peroxidation, resulting in aging. Antioxidants can prevent these negative effects by reducing the formation and effects of free radicals. Antioxidants also have antiinflammatory, antiaging and anticarcinogenic effects. Vitamin C, an antioxidant agent, is also a reducing agent and acts as a radical scavenger. It releases H ions and shows antioxidant activity by inhibiting the radical chain. Conventional vitamin C preparations have difficulty in penetration to the skin in stabilization and topical application. In this study, it was aimed to develop a formulation that can overcome the stability and absorption problems of the active substance by preparing vitamin C nanogels. The studies started with active substance analysis and continued with characterization studies such as homogeneity, pH, viscosity, rheological properties, zeta potential, polydispersity index, particle size and in vitro dissolution studies of nanogels. The antioxidant activities of the formulations were also tested by cell culture studies.