Uluslararası güvenlik sorunu olarak göç ve Türkiye'ye etkileri
Migration international security issues and its effects on Turkey
- Tez No: 580565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN DİYARBAKIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya'da insanın var olmasıyla beraber toplumlar zaman zaman savaş, sürgün, afetler vb. durumlar yüzünden“zorunlu”olarak, bazı durumlarda, daha iyi yaşam koşulları elde etmek umuduyla“gönüllü”olarak göç etmek zorunda kaldılar. Bahse konu göçler sırasında kültürün maddi ve manevi öğeleri de aktarıldı ve farklı kültürlerden insanlar karşılıklı olarak birbirlerinin yaşamlarını etkilediler. Yeni icatlar kadar hastalıklar da göçün farklı şekilleriyle bir yerden başka bir yere aktarıldı. 17. Yüzyılda ve takip eden dönemlerde sanayileşme hareketiyle beraber Batı'da iş gücü açıkları ortaya çıktı.Bu açık“kölelik”,“sözleşmeli işçilik”ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra başlayan“planlı göç”gibi farklı göç türleriyle karşılandı. Ancak Batılı ülkeler 1980'li yıllarla beraber işgücü açıklarının kapandığını söyleyerek göç hareketlerine büyük kısıtlamalar getirdiler ve neredeyse imkânsızlaştırdılar. Bununla birlikte, 1980'li yıllardan itibaren Batılıların yapmak istemedikleri işler dolayısıyla ortaya çıkan iş gücü açıkları, yasa dışı yollarla göç eden göçmenler aracılığıyla giderilmeye başlandı. Oldukça riskli ve zor olan bu göç sürecinde göçmenler bazen kaçakçıların kötü davranış ve istismarlarına maruz kaldı, bazen ise ağır coğrafi koşullara yenik düşerek hayatlarını kaybettiler. Bunların yanı sıra, dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen savaşlar ve iç karışıklıklar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanlar, mülteci denilen ayrı bir göçmen grubunu oluşturdular. Her ne sebeple yapılırsa yapılsın göç, terk edilen ülkeler, geçiş güzergâhındaki ülkeler ve hedef ülkelerde bazı etkiler yaratmaktadır. Bu etkilerin çok yönlü ve çok boyutlu bir şekilde ele alınması göçün daha iyi anlaşılabilmesine ve göç ile ortaya çıkan sorunların çözüme kavuşturulmasına imkân sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
As of the existence of human beings on earth, from time to time, societies were forced to migrate due to undesirable conditions like war, exile and catastrophic disasters. In some cases they migrated voluntarily with the hope to achieve better living conditions. During these migrations, material and spiritual elements of cultures were also conveyed and people from different cultures mutually influenced each other's lives. Inventions as well as diseases have also been transferred from one place to another with different forms of migration. With the industrialization movement in the 17th century and following periods, labor deficits emerged in Western Worlds. This deficit was filled with different types of migrations such as 'slavery', 'contracted labor' and various types of 'planned migration' which started after the Second World War. However as of the 1980s Western countries declared that their labor deficits were fully met, they imposed great restrictions on immigration policies and made it almost impossible. Nevertheless, in the meantime, labor deficit that occurred due to undesired jobs by the Westerns was filled with illegal immigrants. During the difficult and highly risky illegal migrations, migrants were exposed to the abusive behavior and abuse of smugglers. In some cases they even have loosed their lives due to the heavy geographical conditions on their ways. Moreover, those who were forced to leave their countries due to wars and internal turmoil in different parts of the world constituted a separate group of immigrants called 'refugees'. Whatever the reason might be, migration impacts the ceded, transited and targeted countries. An extensive analyze and multidimensional approach to these impacts will allow a better understanding of migration itself and the solution of problems arising from the migration.