Eşi sigara içen kadınların solunum fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory function tests of women whose husbands smoke
  1. Tez No: 580564
  2. Yazar: ÖMER ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Sigaranın sağlık üzerine olumsuz etkileri sadece aktif içenlerde değil pasif içicilerde de görülmektedir. Bu çalışmanın amacı eşi sigara içen kadınların solunum fonksiyon testlerindeki değişimleri değerlendirmek, maruziyet miktar ve süresiyle ilişkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmamız etik onayı alındıktan sonra, 10.03.2019- 10.06.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran 18-65 yaş kadınlardan oluşturuldu. Çalışmamız tek merkezli, prospektif, kesitsel ve tanımlayıcı niteliktedir. Katılımcılara sosyo-demografik özellikleri ve eşlerinin sigara içme davranışlarının değerlendirildiği anket ve solunum fonksiyon testi uygulandı. Veriler, bağımsız gruplarda; normal dağılım koşulu sağlandığı koşulda Student-t Test, sağlanmadığı koşulda Mann Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare Analizi ile test edilmiştir. İstatistiksel alfa anlamlılık seviyesi p0.05). Çalışmamızda sigara içen eşlerin ortalama günlük sigara tüketim miktarı 20.9 adet olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The negative effects of smoking on health are seen not only in active smokers but also in passive smokers. The aim of this study was to evaluate the changes in pulmonary function tests and to determine the relationship between the amount and duration of exposure in women with her husband smoking. Methods: Our study after approval by the ethics, consisted of women aged 18-65 years who applied to the Family Medicine polyclinic in University of Health Şişli Hamidiye Etfal Hospital between 10.03.2019 and 10.06.2019. Our study was single-centered, prospective, cross-sectional and descriptive. Our study single-centered, a prospective, cross-sectional, descriptive and analytical. The questionnaire and pulmonary function test were used to evaluated the socio-demographic characteristics and smoking behaviors of the spouses. In independent groups; data were compared with Student-t Test under normal distribution condition and Mann Whitney U test when not provided. Differences between the ratios of categorical variables in independent groups were tested by Chi-Square Analysis. Statistical significance level was accepted as p 0.05). In our study, the average daily smoking of spouses was 20.9.