Üriner inkontinanslı kadınlarda spinal postürün incelenmesi
Examination of spinal posture in women with urinary incontinence
  1. Tez No: 580566
  2. Yazar: ELİF BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma üriner inkontinanslı ve asemptomatik kadınların spinal postürlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya 20 stres üriner inkontinanslı, 19 urgency üriner inkontinanslı, 25 mikst üriner inkontinanslı ve 21 asemptomatik kadın dahil edildi. Kadınların sosyodemografik ve fiziksel özellikleri kaydedildikten sonra üriner inkontinans tipi Üriner İnkontinans Diagnoz Anketi ile, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-kısa form ile, pelvik taban semptomlarının varlığı ve şiddeti Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi ile, pelvik taban fonksiyon bozuklukları ve rahatsızlık dereceleri Pelvik Taban Distres Envanteri ile, spinal postürleri ise Spinal Mouse cihazı ile değerlendirildi. Stres üriner inkontinans, urgency üriner inkontinans ve mikst üriner inkontinanslı kadınlar ile asemptomatik kadınların spinal toplam skor, spinal postür, spinal mobilite ve spinal postüral uyumlarının benzer olduğu bulundu (p>0.05). Stres üriner inkontinanslı kadınların torakal kifozlarının artmış olduğu saptandı (p=0.046). Asemptomatik kadınların pelvik taban semptomlarının stres üriner inkontinans, urgency üriner inkontinans ve mikst üriner inkontinanslı kadınlara göre daha az olduğu bulundu (p≤0.05). Stres üriner inkontinans, urgency üriner inkontinans ve mikst üriner inkontinanslı kadınlar ile asemptomatik kadınların fiziksel aktivite düzeylerinin benzer olduğu saptandı. Bu çalışmanın sonucunda stres üriner inkontinanslı kadınların torasik kifozlarının artmış olduğu görüldü. Torasik kifozdaki artışın pelvik tabanı ve kasları etkileyebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and compare the spinal postures of urinary incontinence and asymptomatic women. Twenty patients with stress urinary incontinence, 19 urgency urinary incontinence, 25 mixed urinary incontinence and 21 asymptomatic women were included in the study. After sociodemographic and physical characteristics of women were recorded, type of urinary incontinence with Urinary Incontinence Diagnosis Questionnaire, physical activity levels with International Physical Activity Questionnaire-short form, presence and severity of pelvic floor symptoms with Global Pelvic Floor Bother Questionnaire, pelvic floor dysfunction and discomfort degrees with Pelvic Floor Distress Inventory and spinal postures with Spinal Mouse were evaluated. Spinal total score, spinal posture, spinal mobility and spinal postural compliance were similar in women with stress urinary incontinence, urgency urinary incontinence, mixed urinary incontinence and asymptomatic women (p>0.05). Thoracic kyphosis was found to be increased in women with stress urinary incontinence (p=0.046). Pelvic floor symptoms of asymptomatic women were found to be less than women with stress urinary incontinence, urgency urinary incontinence and mixed urinary incontinence (p≤0.05). Physical activity levels of women with stress urinary incontinence, urgency urinary incontinence and mixed urinary incontinence and asymptomatic women were similar. The results of this study showed that women with stress urinary incontinence had increased thoracic kyphosis. The increase in thoracic kyphosis was thought to affect the pelvic floor and muscles.