Erzurum yöresi sularında yetişen iki su mercimeği türünün (Lemna minor ve Lemna trisulca) bazı biyoekolojik özellikleri ve kimyasal yapılarının belirlenmesi
Some bioecological properties and chemical structure of growing in Erzurum province waters of two duckweed species (L. Trisulca and L. minor) determine
- Tez No: 58060
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Erzurum ve Pasinler yöresindeki sularda doğal olarak yetişen L. minor ve L. trisulca bitki türlerinin bazı ekolojik ve morfolojik özellikleri ile besin maddeleri kompozisyonları Haziran 1995 - Haziran 1996 tarihleri arasında incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan gözlemlerde türlerin yıl boyunca yeşil renkli oldukları ve vejetatif gelişmelerinin yaz aylarında hızlı, sonbaharda yavaş ve kış aylarında ise tamamen durduğu görülmüştür Canlılık yönünden ise kış aylarında L.minof un miktarında bir azalma gözlenmiştir. Yapılan ölçümlerde L. minor frondlarının ortalama 5-6 mm uzunluğa ve 3-5 mm genişliğe, L. trisulca frondlarının ise 6-10 mm uzunluğa (sapsız) ve 4-6 mm genişliğe kadar büyüyebildikleri görülmüştür. L. minor frondlarının yuvarlak, L. fr/su/ca'nınkilehn ise elips şeklinde olduğu tesbit edilmiştir. L. minof un 1-2 mm ile 18 cm arasında bir köke sahip olduğu, L. trisulca'n\n ise köksüz olduğu gözlenmiştir. Besin maddeleri yönünden yapılan kimyasal analizlerinde L. minör ve L.trisulca'n in ham protein, ham selüloz, ham kül ve ham yağ miktarları sırasıyla: % 15.60-15.35, %7.99-7.00, % 13.21-12.50, % 7.83-9.8 olarak bulunmuştur. Habitatların su ve toprak analizleri yapılmış, sularda bazı minerallerin noksan olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
tî SUMMARY Some ecological, morphological properties and nutritient compositions of L. trisulca and L. minor plant species growing naturaiy in Erzurum and Pasinler province waters from June 1995 to June 1996 were tried to investigate. It was observations that they kept their green colours through the year and vegetative growth of them were high in summer, low in fall, completely stop in winter months. In terms of living rate, decrease was observed in the quantity of L. minor in winter months. Avarage lenght of L minor fronds was 5-6 mm and its avarage width was 3- 5 mm, this values from L. trisulca were measured as 6-10 mm (without stalk) and 4-6 mm respectively it was observed that frond of L minor were ovoid and that of L. trisulca were elipse. Lenght of the root of L. minor found having only one root was measured between 1-2 mm and 18 cm. However, L trisulca was rootless. Acording to chemical analyzes, raw protein, raw fiber, raw ash, raw fat of L. minor and L trisulca were found as % 15-60-15.35, %7.99-7.00, %13.21- 12.50, %7. 83-9.8 respectively. Water and soil analyzes of habitats were done and it is found that there were some mineral shortages in waters.