Otsu bitkilerin plastinasyonu
Plastination of herbaceous plants
- Tez No: 580645
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmamızda kuş, memeli, sürüngen gibi hayvan dokularının korunmasında uygulanan plastinasyon yönteminin bitki dokusuna uyarlanarak morfolojik özelliklerini koruyan plastine bitkiler elde edilmesi amaçlanmıştır. Tez öncesi yaklaşık on beş deneme şeklinde ön çalışma gerçekleştirilmiş ve bunlardan sekizinin tez içinde değerlendirilmesi uygun bulunmuştur. Gerçekleştirilen tez çalışmasında iki ana bölüm bulunmaktadır: Bunlardan ilki otsu bitki morfolojisini etkin olarak koruyan tespit solüsyonu ve yönteminin belirlenmesi; ikincisi ise tespitli otsu bitkilerin plastinasyonuna uygun malzemelerin ve yöntemin belirlenebilmesidir. Çalışmamızda, bitkilerin tespiti için çeşitli kimyasallardan oluşan solüsyonlar uygulandı ve dehidrasyon basamağında alkol ve aseton serilerinden geçirildi. Tezin ikinci bölümünü oluşturan plastinasyon malzemesi ve yöntemi olarak silikon ve gliserin maddelerinin kullanımı tercih edildi. Plastinasyon yöntemi uygulandı. Tespit solüsyonu için en uygun içerik ve yöntemin Shamasundar'ın çalışmasından esinlenerek hazırladığımız yöntemin olduğu sonucuna varıldı. Gliserin impregnasyon uygulamalı plastinasyon tekniği sonucunda elde ettiğimiz ürünler toksik olmayan, kokusuz, kuru ve dayanıklı materyaller olarak aslına en yakın morfolojik özellikleri korur şekilde elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain plastinated plants which protect their morphological properties by adapting the plastination method for the protection of animal tissues such as bird, mammal and reptile to the plant tissue. Approximately fifteen trials were conducted as pre-thesis studies and eight of them were considered suitable for the thesis. There are two main sections in this thesis: The first section is the determination of the fixation solution and the method which protects the herbaceous plant morphology effectively; the second one is the determination of suitable materials and methods for plastination of fixed herbaceous plants. In our study, various chemical solutions were applied to detect plants and passed through series of alcohol and acetone in the dehydration step. The use of silicone and glycerin materials was preferred as the plastination material and the method of the second part of the thesis. Plastination method was applied. It was concluded that the most appropriate content and method for the fixation solution is the method we have inspired by Shamasundar's study. Glycerine impregnation applied plastination technique was obtained to preserve the morphological properties as close as the original form and obtain non-toxic, odorless, dry and durable materials by plastinating the plant samples.