Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde güvenlik meseleleri (1974-2010)
Security issues in the Turkey-Greece relations after Cyprus Peace Operation (1974-2010)
- Tez No: 580644
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İçinde bulunduğumuz zaman diliminde gerek ulusal gerekse uluslararası zeminlerde üzerinde durulan konuların başında güvenlik gelmektedir. İki elmanın birer yarısı durumunda olan Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlar 1830 yılında Yunanistan'ın bağımsızlığını kazandığı ilk günden günümüze kadar devam etmiştir. 1923 yılında imzalan“Lozan Barış Antlaşması”ile bu sorunlar neticelendirilmeye çalışılsa da Yunanistan'ın kendi çıkarları doğrultusunda davranması sorunların çözümünü neticesiz bırakmıştır. Yunanistan ''Megali Idea'dan tarihin hiçbir döneminde vazgeçmemiştir. Türkiye, Yunanistan ile arasında var olan sorunlara her zaman ılımlı yaklaşmış ve tarih boyunca barışçıl tavır sergilemiştir. Yaşadığımız yüzyılda güvenlik olgusu insanların en temel ihtiyaçları arasında yerini almıştır. İki ülke arasında yaşanan ve bugüne kadar çözülemeyen sorunlar aslında güvenlik temellidir. Kıbrıs Barış Harekâtından sonra Yunanistan Türkiye'nin güvenliğini tehdit edecek her türlü konuda düşmanımın düşmanı dostumdur felsefesini uygulamıştır. Nitekim PKK terör örgütüne alenen vermiş olduğu destek bunun göstergesidir. Son günlerde dünya gündemine oturan ve bütün güçlü devletlerin iştahını kabartan Doğu Akdeniz Enerji kaynakları konusunda yaşanan güvenlik sorunları ile ilgili olarakta Türkiye'ye karşı düşmanca tavrını sergilemektedir. Ne yazıktır ki dünyanın güçlü devletleri tarihin her döneminde Yunanistan'ın arkasında durmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, security is at the top of the issues that are discussed on both international and national grounds. Two case one half of the apples that problems between Turkey and Greece, where Greece won its independence in 1830, the first day has continued until today. Although these problems were tried to be finalized with the Lausanne Peace Treaty signed in 1923, the fact that Greece behaved according to its own interests has left the solution of the problems as a result. Greece has not abandoned the döneminde Megali Idea 'in any period of history. Turkey, the existing problems between Greece showed that almost always moderate and peaceful demeanor throughout history. In the century we live, the concept of security has taken its place among the most basic needs of people. The problems between the two countries that cannot be solved until today are actually security-based. Greece and Turkey after Cyprus Peace Operation will threaten the security of my enemy is my friend applied the enemy on every aspect of philosophy. As a matter of fact, the support of the PKK terrorist organization is an indication of this. In recent days, sitting on the world agenda and the appetites of all powerful state in the tantalizing regarding security issues experienced in the Eastern Mediterranean energy sources are exhibited hostile attitude towards Turkey. Unfortunately, the powerful states of the world have stood behind Greece in every period of history.