Araç takip sistemi ile sevkiyat yönetimi
Transportation management with vehicle tracking system
- Tez No: 580665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİM CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde rekabetin artması ve teknolojinin hızla ilerlemesi ile firmaların kendilerini sürekli yenilemeleri gerekmektedir. Bu durumda müşteri taleplerinin zamanında ve eksiksiz olarak en düşük maliyetle karşılanması büyük önem taşımaktadır. Kurumsal Kaynak Planlama (Enterprise Resource Planning, ERP) kullanan büyük ölçekli firmaların depolarının sevkiyat yönetiminin verimli bir şekilde yürütmesi için müşterilerin taleplerinin zamanında ve en düşük maliyetle karşılanmasının planlanması için sistematik bir araç rotalama optimizasyonu gerekmektedir. Araç Takip Sistemleri (ATS), üzerinde Küresel Konumlama Sistemi (Global Positioning System, GPS) alıcısı ve General Packet Radio Service (GPRS) modem bulunduran ve her türlü araçların anlık hız ve konum bilgilerinin belirlenmesini ve bu bilgileri GPRS modem aracılığıyla bir merkeze yönlendirmesi sağlayan sistemdir. Bir web servis ile bir merkez üzerinden alınan verilerin veritabanında toplanarak işlenip kullanıcı tarafından izlenmesi ve yönlendirilmesi amacıyla tasarlanmış bir sistemidir. ERP kullanan bir firma için, eş zamanlı bir veya birden fazla araç için sevkiyat işlemini kolaylaştırmak adına uygun rotaların karınca kolonisi algoritması ile hesaplanıp ve en uygun rotayı kullanıcıya sunan bir sistem tasarlanmıştır. VB.Net dili kullanılmıştır. Bir aracın sevkiyata başlayıp ve bitişine kadar alınan tüm veriler işlenerek yorumlanmıştır. Araç takip sisteminden gelen verileri veritabanına kaydetmek için servis uygulama yazılmıştır. Firmanın kullanmış olduğu ERP uygulamaya entegre olarak çalışan ve en uygun rotayı kullanıcıya sunan bir uygulama geliştirilmiştir. Sevkiyata başlayan araçların ATS tarafından gönderilen verilerini işleyen ayrı bir servis uygulama yazılmıştır. Toplam 3 ayrı uygulama yazılmıştır. Araç takip sistemini sevkiyat yönetimine dahil edilmesiyle birlikte sevkiyat süreleri kısaltılmış, toplam yakıt tüketimlerinde azalma görülmüş, sevkiyat yapan personellerin performans değerlendirmeleri raporlanmış, firma deposu ve müşteriler arasındaki iletişim problemleri büyük oranda çözüme ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in competition and the rapid progress of technology, companies need to renew themselves constantly. In this case, it is of utmost importance that the customer demands are met in a timely and complete manner at the lowest cost. Systematic vehicle routing optimization is required to plan the timely and cost-effective meeting of customers' demands for efficient management of warehouse management of large-scale companies using Enterprise Resource Planning (ERP). Vehicle Tracking Systems (VTS) is a system that has GPS receiver and GPRS modem and enables the determination of instant speed and location information of all kinds of vehicles and directing this information to a center via GPRS modem. It is a system designed to collect and process data received from a center through a web service and to monitor and direct it by the user. For a company using ERP, a system has been designed by calculating the appropriate route with the ant colony algorithm to provide the most suitable route to the user in order to facilitate the shipment process for one or more vehicles simultaneously. VB.Net language is used. All the data received from the beginning and end of the transportation of a vehicle were processed and interpreted. The service application was written to save the data from the vehicle tracking system to the database. A separate service application has been written that processes the data sent by VTS of the vehicles that start the shipment process. A total of 3 separate applications were written. With the inclusion of vehicle tracking system in shipment management, shipment times were shortened, total fuel consumption decreased, performance evaluations of shipment personnel were reported, and communication problems between company warehouse and customers were largely resolved.