Sivas ili genç erişkin ve erişkin serebral palsili bireylerde eklem limitasyonu, fonksiyonel bağımsızlık, ağrının değerlendirilmesi
Joint limitation, functional independence, pain assessment in young adult and adult cerebral palsy in Si̇vas province
  1. Tez No: 580664
  2. Yazar: NACİYE DİLRUBA TEKTAŞ GÜLBİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR OTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma Sivas ilinde özel eğitim ve rehabilitsyon merkezlerinde eğitim alan 14-40 yaş arası erişkin ve genç erişkin serebral palsili gönüllülerin eklem limitasyonları, fonksiyonel bağımsızlık, yaşam kalite düzeyleri ile ağrının karşılaştırılması, bu problemlerin etkilenimi ve meydana getirdiği limitasyonları belirleyerek önlemlerin alınması amacı ile planlanmıştır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü kota örneklem yöntemi ile belirlenmiş ve araştırmaya 31 gönüllü katılmıştır. Araştırmaya mini mental durum testi 23 puan ve üzeri fonksiyonel ambulasyonu 2 ve üzeri olan gönüllüler katılmıştır. Araştırmaya katılan gönüllülerin normal eklem hareket ölçümü gonyometre ile, kas tonusu modifiye ashwort sklası ile yaşam kalitesi SF-36 ile bağımsızlık düzeyi fonksiyonel bağımsızlık skalası ile ağrı ise visuel analog skala ile değerlendirildi. Çalışmaya 31 gönüllü birey katıldı. Bunların 17'si erkek, 14'ü kız idi. Erkek öğrencilerin yaş ortalamaları 19,41±5,11, kız öğrencilerin yaş ortalaması 23,07±7,59 dir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, ambulasyon seviyeleri ile yaşam kaliteleri ve fonksiyonel bağımsızlıkları birbiri ile korelasyon içinde olduğu tespit edilmiştir. Yaşam kaliteleri ise ağrı ve fonksiyonel bağımsızlık ile ilişkilidir. Ağrının kalıcılığı ve yaşam kalitesinin alt parametreleri birbiri arasında bağıntı saptanmıştır. Serebral palsi'li bireylerin ek problemlerinin varlığı ve oranı da çalışmamızla ortaya konmuştur. Fonksiyonel bağımsızlık, ambulayon ve ağrının sadece yaşam kalitesi ile değil yaşam kalitesinin bütün alt parametreleri ile de ayrı ayrı korale olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak serebral palsili bireylerin yaş ile birlikte fonksiyonel düzeyleri ve yaşam kalitelerinde değişimler yaşanmaktadır. Bu bağlamda bu değişimlerin erken çocukluk döneminde gözönünde bulundurulması ve ilerleyen yaş ile birlikte gerekli fizyoterapi programları ile önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Fizyoterapi programları ve önlemlerin ise fonksiyonel kazanımlar ve yaşam kalitesinde artış sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the limitations of joint problems, functional independence, quality of life of the volunteers with adult and young adult cerebral palsy who are educated in special education and rehabilitation centers in the province of Sivas with the aim of determining the limitations caused by these problems. The sample size of the study was determined by quota sampling method and 31 volunteers participated in the study. The study included volunteers with a mini-mental status test of 23 points or more and a functional ambulation of 2 or more. Normal joint motion measurement was applied to the volunteers who participated in the study, spasticity with modified ashwort sclera, quality of life with SF-36, functional independence scale and pain were evaluated with visuel analog scale. 31 volunteers participated in the study. 17 of them are boys, 14 of them are girls. The mean age of the male students was 19.41 ± 5.11 and the mean age of the female students was 23.07 ± 7.59. According to the results obtained from the study, the levels of ambulation and quality of life and functional independence were found to be correlated with each other. The correlation between the persistence of pain and quality of life was correlated. The presence and rate of additional problems of individuals with cerebral palsy was also demonstrated by our study. Functional independence, ambulaion and pain were not only associated with quality of life, but also with all sub-parameters of quality of life. As a result, age, functional levels and quality of life of individuals with cerebral palsy are changing. In this context, it is very important to consider these changes in early childhood and to take necessary physiotherapy programs and measures with advancing age. Physiotherapy programs and preventions are expected to increase functional gains and quality of life.