GPS ile çevrim içi araç takip sistemi
GPS based real time vehicle tracking system
- Tez No: 128482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YEŞİLÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, çevrim içi araç takip sistemlerini incelemek ve bu incelemelerden elde edilen bulgular ışığında GPS tabanlı düşük maliyetli bir çevrim içi araç takip sistemi geliştirmektir. Çevrim içi araç takip sistemleri, modüler bir yapıya sahiptir. Bu tezde geliştirilen takip sistemi, konum belirleme, kablosuz haberleşme ve sayısal harita modülleri olmak üzere 3 ana modülden oluşmaktadır. Takip sistemlerinde konum belirleme modülü, hareketli araçların pozisyonlarının tespitinde kullanılmaktadır. Bu modül ile elde edilen pozisyon bilgisi, kablosuz haberleşme sistemi aracılığı ile takip merkezine iletilmekte, takip merkezine ulaşan pozisyon bilgisi merkezde işlenerek, araç konumlan sayısal harita üzerinde görüntülenmektedir. Tasarlanan sistemde 15-20 m arasında bir mesafe hatası ile gezici araçların pozisyonları hesaplanarak, bu araçlara ait pozisyon bilgileri takip merkezindeki bilgisayar üzerinden başarıyla izlenebilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Küresel konumlama sistemi, DGPS, Araç takip sistemleri, Sayısal harita, Datum, Uydu, ölçüm hataları, Kablosuz haberleşme, Uydu yön bulma sistemleri, GPS uygulamaları, Haritaya oturtma.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Objective of this thesis is to make a research on vehicle location and navigation systems and develop a GPS based, low cost, online vehicle location system by using the data obtained by the research. Online vehicle location-navigation systems have a modular structure. The vehicle location system which is developed in this thesis, includes 3 main modules such as positioning, wireless communication and digital map modules. The positioning module, used in location systems, computes the positon of mobile vehicle. This vehicle location data is transmited through a wireless communication system to host. The host has a capability to monitor a fleet of vehicles by analysing data collected from wireless communication system. In this project, mobile vehicle location positions can be computed in a range of 15-20m position error and by using this position data, its possible to monitor the fleet of mobile vehicles on a digital map in observation and control center. KEY WORDS Global Positioning System, DGPS, Vehicle location systems, Digital maps, Datum, Satellite, Measurement errors, Wireless communication, Satellite navigation systems, GPS applications, Map matching.