Ali Haydar Efendi'nin Dürerü'l-Hükkâm Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm adlı eserinin Kitabu'l-Gasp Ve'l-İtlaf'ın incelenmesi
The Analysis of Kitabu'l-Gasp Ve'l-İtlaf (Book Of extortion and Destruction) Part from the Book Named Dürerü'l-Hükkâm Şerhu Mecelleti'l Ahkâm By Ali Haydar Efendi
  1. Tez No: 580684
  2. Yazar: EMİNE ÇELİK ÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP CİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ali Haydar Efendi'nin Dürerü'l-Hükkâm Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm adlı eserinin gasp ve itlaf adındaki bölümü incelenmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş'te, eserimizin müellifi olan Ali Haydar Efendi'nin hayatından, ilmi kişiliğinden ve eserlerinden detaylı olarak bahsedilmiştir. Ali Haydar Efendi'nin ilimle ilgili yaptığı faaliyetler tanıtılmaya çalışılmıştır. Yazdığı eserlerle ilgili kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, çalışmamızın konusu olan gasp ve itlaf bölümü hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu bölüm incelenirken Dürerü'l-Hükkâm'ın tasnifinden yararlanılmıştır. Konu anlatılırken Mecelle maddeleri verilerek açıklamalar yapılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, gasp ve itlaf bölümünün kaynak tespiti yapılmış ve bu bölümde işlenen konu Hanefi mezhebinin muteber kaynaklarıyla karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bölümün kaynakları tespit edilip yazılırken en çok başvurulan kaynaktan başlanarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
We have analyzed Kitabu'l-Gasp Ve'l-İtlaf (Book Of Extortion And Destruction) part from the book named Dürerü'l-Hükkâm Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm by Ali Haydar Efendi. This study has consisted three section. We have mentioned about Ali Haydar Efendi, the author of the book; his life, his scholarly identity and his works in detail. We have struggled to present Ali Haydar Efendi's academic studies. We have informed of his books briefly. In the first section, we have given ın the second section, general information about the section of extortion and culling. While we are studying this part we have made use of classificiation of the book that we review. Whilst explaining the subject we have struggled to clarify by giving topic of Mecelle. In the second section, the subject studied in this section has been tried to compare with trustworthy resources of Hanafi school. Specifying and writing the resources of the chapter, we have written the most aplied books firstly.