Türkiye'de uygulanan faiz politikalarının Türkiye'nin büyüme sürecine etkileri
Effects of interest policy implementation in Turkey on growth process
- Tez No: 580683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT SAVRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı faiz politikalarının Türkiye ekonomisinin büyüme süreci üzerinde etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Büyüme tarihsel süreç içerisinde bir ülke ekonomisinin performansının ölçülmesinde kullanılan en önemli değişkenlerden biridir. Özellikle günümüz dünyasında uygulanan faiz politikaları ve bu politikaların ülkedeki büyüme sürecine etkileri gelişmeye çalışan ülkeler için büyük önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında faiz ve büyüme arasındaki ilişkiyi incelemek için, faiz oranı ve GSYİH değişkeni arasındaki uzun ve kısa dönemli ilişkiler incelenmiştir. Veri periyodunda finansal kriz dönemleri yer aldığı için yapısal kırılmaları göz önüne alan testlere de yer verilmiştir. Çalışmada uygulanan yapısal kırılmalı birim kök testi neticesinde, serilerin düzeyde durağan olmayıp, birinci farkı alındığında durağan hale geldikleri, gerçekleştirilen çoklu yapısal kırılmalı eşbütünleşme testi sonucunda, kırılmaların var olduğu ve serilerin düzeyde durağan olmayıp, birinci farkı alındığında durağan hale geldikleri, test yöntemi tarafından tespit edilen yapısal kırılma tarihlerine bakıldığında; 2008 küresel ekonomik krizi etkisi, son olarak 2012, 2014 ve 2017'deki ekonomik ve politik dalgalanmalarının etkilerini görmek mümkündür. Seriler arasındaki uzun dönem eşbütünleşme katsayıları FMOLS (Full Modified OLS) yöntemiyle incelenmiştir. Faiz değişkeni ve GSYIH arasında istatistik anlamlı negatif yönlü ilişkinin olduğu görülmüştür. Granger nedensellik analizi sonucunda ise faizin GSYIH değişkeni üzerinde bir granger nedeni bulunmadığı, buna karşılık GSYIH değişkeninin yani büyümenin uygulanan faiz politikaları üzerinde bir nedeninin olduğu anlaşılmıştır. Böylece tek yönlü bir nedensellik ilişkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether the interest rate policy of Turkey is the impact on the growth of the economy. Growth is one of the most important variables used to measure the performance of a country's economy in the historical process. Especially the interest policies applied in today's world and the effects of these policies on the growth process in the country are of great importance for the countries that are trying to develop. Within the scope of the study, long and short term relationships between interest rate and GDP variable were examined in order to examine the relationship between interest and growth. Since the financial crisis took place in the data period, tests that took structural breaks into account were also included. As a result of the structural fracture unit root test applied in the study, the series were not stationary at the level and became static when the first difference was obtained. structural breakdown dates; It is possible to see the effects of the global economic crisis in 2008 and the economic and political fluctuations in 2012, 2014 and 2017. The long-term cointegration coefficients between the series were examined by the FMOLS (Full Modified OLS) method. There was a statistically significant negative correlation between interest rate and GDP. As a result of Granger causality analysis, it is understood that there is no granger reason on the GDP variable of interest, whereas the GDP variable has a reason on the applied interest policies. Thus, a one-way causality relationship was determined.