Ali Haydar Efendi'nin Dürerü'l Hukkam adlı eserinin kaynaklarının tesbit ve tahkiki: 458-533. maddeler
Determination and verification of sources in Dürerü'l Hukkam by Ali Haydar Efendi: 458-533. clauses
  1. Tez No: 333357
  2. Yazar: MÜMİNE KUŞÇU ÇÖPÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ESKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Osmanlı Devleti'nin modern anlamda ilk medenî kanunu Mecelle veya tam ismiyle Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye'dir. Mecelle, aynı zamanda birçok ülkenin de medenî hukukunun oluşmasında ilham kaynağı olmuştur. Dolayısıyla Mecelle'nin daha iyi anlaşılabilmesi için birçok şerhi yazılmıştır. Çalışmamızın konusunu oluşturan Ali Haydar Efendi'nin ?Dürerü'l Hukkam Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm? adlı eseri ise Mecelle'nin mevcut şerhleri arasında en meşhuru ve en hacimli olanıdır.Çalışmamız Dürerü'l Hukkam Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm adlı eserin icâre bahsi ile alâkalı bilgileri içeren 458-533. maddelerinin kaynaklarının tespit ve tahkikinden oluşmaktadır. Metinden faydalanmayı kolaylaştırmak amacıyla ilgili bölüm latinize edilmiş ve bu esnada metnin aslına sadık kalınmaya özen gösterilmiştir.Tezimiz, giriş ve ana bölümden oluşmaktadır. Ana bölüm; Ali Haydar Efendi'nin hayatı ile bahsi geçen maddelerin latinize edilmesi ve kaynaklarının tahkik çalışmasından oluşmaktadır.Tezimizin amacı ise Dürerü'l Hukkam Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm'ın Kitâbü'l-İcâre bölümünün belirtilen maddelerini latinize ederek ve kaynaklarının tahkik çalışmasını yaparak konuyla ilgilenenlerin bu eserden istifadelerini kolaylaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The first modern civil law of Ottoman Empire is Mecelle-i Ahkam Adliyye. In addition, Mecelle was a reference for many other countries in creation of their civil law. Therefore, many expositions are written on Mecelle in order to understand it better. ?Dureru?l Hukkam Şerhu Mecelleti?l-Ahkam? of Ali Haydar Efendi, consisting our research is the most popular and the most expand exposition among other the expositions.Our research contains the items 458-533 which involve the leasing chapter of Dureru?l Hukkam Şerhu Mecelleti?l-Ahkam and consists of determination and investigation of sources of these items. In order to facilitate from the text, the in question chapter is translated into latin alphabet. Meanwhile the originality of the text is highly considered.Our thesis is composed of an introduction and main chapter. The main chapter covers the life of Ali Haydar Efendi and the latinisation of aforementioned items and investigation of the sources.The aim of our research is to simplify the text by translating the leasing chapter of Dureru?l Hukkam Şerhu Mecelleti?l-Ahkam in latin alphabet and researching the sources of it for the ones who like to exploit form this work.