'Yerli'lerin gözüyle Suriyeli mülteciler: Ankara Örnek mahallesi
Syrian refugees from the perception of 'Locals': Ankara Örnek neighborhood
- Tez No: 580695
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'deki Suriyelilerin karşı karşıya oldukları“dışla(n)ma/içer(il)me sürecinin hangi bağlam ve koşullarla biçimlendiği ve hangi biçimlerde yeniden üretildiği ele alınmıştır. Bu bağlamda; mekânsal, ekonomik, ve sosyo-kültürel alandaki gündelik ilişkilerden, ulusal-uluslararası politikalara uzanan bir düzlemde dışlanma tartışması, ”yerliler“ ve Suriyelilerin yaşam şartları, sosyal haklara ve kamu hizmetlerine erişim, emek süreçleri, gündelik ve sosyo kültürel etkileşimlerinin küresel ve yapısal koşullarla hangi noktalarda kesiştiği, tarihsel bir perspektifle irdelenmiştir. Saha araştırması, Ankara'da Suriyeli mülteci nüfusunun en fazla olduğu Altındağ ilçesinde, yerli halk ve Suriyelilerin mekânsal olarak bir arada bulundukları Örnek Mahallesi'nde gerçekleştirilmiştir. Saha araştırmasında mahalle ”yerli“ halkının Suriyeli mültecilere ilişkin bakış açıları ve deneyimleri yarı yapılandırılmış görüşmelerle ve dışla(n)ma tartışması çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın sonuçları, sosyal yardımlar, kamu hizmetlerine erişim ve emek piyasasına dahil olma konusunda Suriyelilere yönelen ekonomi temelli bir dışlanmanın öne çıktığını göstermektedir. Bununla birlikte, mekansal ve kültürel dışla(n)ma ve ayrımlaşma biçimlerinin de ekonomik dışla(n)ma ile iç içe geçen eklektik bir ayrımlaşma, dışlanma ve damgalanma pratiğini yeniden ürettiği görülmektedir. Son olarak, ”yerli"-Suriyeli etkileşiminde dışlanmanın, gündelik ilişkilerden, küresel-yapısal koşullara uzanan baskıcı daralmanın bir tezahürü olarak kendini gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the context and conditions that shape and reshape“exclusion/ inclusion process”, which the Syrians in Turkey have been exposed, were examined. In order to do this, the discussion of exclusion in a plane extending from everyday relations in the spatial, economic, and socio-cultural spheres to national-international policies, the living conditions of the locals and Syrians, their access to social rights and public services, their labor processes and how all these intersected with global and structural conditions was discussed from a historical perspective. The field research was conducted in Altindag's, which has the highest number of Syrian refugees in Ankara, Ornek district where locals and Syrians spatially coexist. In the field study, it was tried to understand the perspectives of the people residing in the neighbourhood and their experiences with the Syrian refugees. To this end semi-structured interviews were conducted. The results of the study show that there is an economic-based exclusion directed towards Syrians in terms of access to social assistance, access to public services and labor market. Also, it was found that a spatial and cultural exclusion and differentiation, which was intertwine with economic exclusion, appear to reproduce the practice of separation, stigma and stigmatization. Finally, it has been concluded that the exclusion in local people-Syrian interaction shows itself as a manifestation of the repressive contraction which were happened parallel to the structural-global conditions.