Uluslararası ilişkilerde güven ve güvensizlik: Türk-Amerikan ilişkilerinin Suriye krizi sınavı
Trust and mistrust in international relations: Syria crisis test of Turkish – American relations
- Tez No: 580703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Suriye krizi örneğini dikkate alarak Türkiye ve ABD ilişkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türkiye ve ABD ilişkileri değerlendirilirken karşılıklı güven ve güvensizliğe neden olan gelişmeler ele alınmaktadır. Tez, teorik açıdan devletlerarası ilişkilerdeki güven analizinde çoğunlukla kullanılan Mahkûmun İkilemi ve Oyun Teorisi yerine, Kydd'ın Bayes teoreminden yararlanarak kavramsallaştırdığı Bayesian Realizm yaklaşımını temel almaktadır. Bu yaklaşım, Türkiye ve ABD'nin Suriye krizinde hangi geçmiş deneyimlerin birbiri hakkındaki inançlarını etkilediğini ve nasıl güven ve güvensizlik temelinde işbirliği yapıp yapmamaya karar verdiklerinin açıklanmasına yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, Obama döneminde Türkiye ve ABD arasında güvensizlik yaratan gergin ilişkilerin neden Trump döneminde daha da kötüleştiğini göstermektedir. Sonuç olarak, Suriye örneği dikkate alındığında, bu işbirliğinin bir başarı hikâyesi ile sonuçlanmadığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to anayze the relations of Turkey and USA through the case of Syria. To evaluate the relations between Turkey and USA, it examines the developments that have caused mutual trust and mistrust. Theoretically, rather than the Prisoner's Dilemma and Game Theory that are mostly used in analyzing the trust in relationships between the states, it applys Bayesian Realizm which is conceptualized by Kydd in utilization of Bayes theory. This approach helps to explain which past experiences have influenced their beliefs in each other and how they have decided to cooperate or not to cooperate based on the trust and mistrust. In this context, this study shows why the tense relations between Turkey and USA in Obama term have worsened in the term of Trump. The final analysis, it argues that this cooperation did not result in a success story in the case of Syria.