Andres Segovia'dan günümüze usta gitaristlerin sağ el tekniklerinin incelenmesi
The study of the right hand techniques of expert guitarists from Andres Segovia to our day
- Tez No: 580704
- Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, temelleri Rönesans dönemde atılmış olan klasik gitar sağ el tekniği incelenmiş, tarihsel süreç içerisinde gelişmeler göstererek, 19. yüzyılın sonlarında günümüzdeki kullanım şeklini aldığı, ancak günümüzde halen birçok gitarist için tam olarak çözümlenememiş bir teknik problem olduğu göz önüne alınmış ve sağ el tekniği konusunda problem yaşayan gitaristlere katkıda bulunması hedeflenmiştir. Bu tarihsel süreç içerisinde, D. Aguado, F. Sor, E. Pujol, H. Quine, S. Tennant, J. Taylor, G. Wade, B. Werner gibi gitarist, besteci ve eğitimcilerin, sağ el tekniği üzerine yazdığı metodlar, yaptığı çalışmalar ve vardıkları sonuçlara araştırmada yer verilmiştir. Yapılan bu araştırmalar doğrultusunda, Andres Segovia'dan günümüze kadar birçok usta gitaristin sağ el teknikleri detaylı olarak analiz edilmiş, sağ el tekniğine etki eden faktörler göz önüne alınarak, seçilmiş olan gitaristlerin sağ el pozisyonları, bilek açıları, parmak hareketleri, tırnak şekilleri detaylı olarak incelenmiş ve bu gitaristlerin kendi anatomik yapısına uygun bir teknik geliştirdikleri saptanmıştır.Bunun yanı sıra, seçilmiş olan gitaristlerin biyografileri incelenmiş, yaşadıkları dönem ve olanaklar göz önünde bulundurularak, tekniklerine etki eden dönemsel faktörler ve gelişmeler saptanmıştır. Ayrıca gitar çalımında ton ve renk kavramı detaylı olarak irdelenmiş,bu kavramların, gitaristin çalışının karakteristik özelliğini oluşturan en önemli yapı taşlarından ikisi olduğuna vurgu yapılarak, tona ve renge etki eden faktörler detaylandırılarak ortaya koyulmuştur. Gitar çalımında bir başka önemli husus olan tırnak konusu da detaylı olarak ele alınmış, farklı tırnak törpüleme yöntemleri örneklendirilerek açıklanmış, alternatif tırnak şekilleri, tırnak bakımı, korunması ve onarımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Bu saptamalar sonucunda, sağ el tekniğinde mutlak bir doğrunun olmadığı, gitaristin anatomik yapısına göre değişkenlik gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the right hand technique of classical guitar, which dates back to the Renaissance era, has been studied and its evolution until the end of the 19th century, when today's common practice could be reached has been investigated. In doing so, it has been aimed to contribute to this technical problem, which could still not be fully solved by many contemporary guitarists and hence offer assistance to guitarists experiencing problems with their right hand technique. In this research, the methods published, works done and thesis elaborated by guitarists, composers and academicians such as D. Aguado, F. Sor, E. Pujol, H. Quine and S. Tenant have been used to monitor the evolution of the right hand technique in the course of history. The right hand technique of many expert guitarists, from Andres Segovia to our day, have been analysed, their right hand positionings, wrist angles, finger movements, nail shapes, taking also into consideration the factors influencing their right hand technique have been investigated in detail and it has been determined that each of those guitarists have developed their unique techniques in conformity with their own physical features. The biographies of the subject guitarists have also been examined, with the aim of determining the factors influencing their techniques in the light of the facilities and developments available to each of them in the years they lived. Moreover the concepts of tonality and tone color in guitar performance have been investigated in detail. It has been emphasized that those concepts are the two most important building stones of guitar performance characteristics and the factors effecting tonality and tone color have been outlined in detail. Another important matter in guitar performance, which is the nail factor has also been investigated in detail, the various methods of nail rasping have been explained, also mentioning relevant examples, giving detailed information about alternative nail shapes, nail maintenance, nail care and nail mending. In the light of these determinations, it has been concluded that an“absolute right”in the righthand technique does not exist and that it varies depending on the anatomy of each individual guitarist.