BİST' te ı̇şlem gören ı̇malat sektöründekı̇ ı̇şletmelerı̇n TMS 8 muhasebe polı̇tı̇kaları, muhasebe tahmı̇nlerı̇ndekı̇ değı̇şı̇klı̇kler ve hatalar standardı açısından ı̇ncelenmesı̇
Analysing the publicly trading businesses in the manufacturing sector in the BİST in terms of IAS 8 accounting policies, changes in accounting estimations and errors standard
- Tez No: 580727
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Küreselleşme ile birlikte ortak, anlaşılabilir bilgi, güvenilirlik ve karşılaştırılabilirlik kavramları önemli hale gelmiştir. Finansal tablolar sayesinde işletmelerin finansal durumları, faaliyet sonuçları hakkında bilgiler ediniriz. Finansal tabloların hazırlanmasında tercih edilen kurallar, ilkeler esaslar muhasebe politikaları olarak tanımlanmıştır. TMS 8 Muhasebe Politikaları, Muhasebe Tahminlerindeki Değişiklikler ve Hatalar standardı finansal tablolarda güvenilirlik ve karşılaştırılabilirliğin sağlanmasını amaçlamıştır. Bundan dolayı muhasebe politikalarının tutarlı olarak uygulanması karşılaştırılabilirlik açısından önemlidir. Muhasebe politikalarında, tahminlerinde yapılan değişikliklerin, tespit edilen hataların dipnotlarda açıklanarak, finansal tablolarda gerekli düzeltmelerin yapılması karşılaştırılabilirliğin sağlanması açısından önemlidir. Çalışmamızın üç amacı bulunmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda BIST' te işlem gören imalat sektöründeki işletmelerin 2012 ve 2017 yıllarına ait dipnotları incelenmiştir. İncelenen dipnotlarda işletmelerin bazı muhasebe politikalarına ait tercihleri belirlenerek, imalat sektörünün alt sektörleri ile karşılaştırma yapılmış ve yıllara göre gerçekleşen değişiklikler açıklanmıştır. İkinci amacımız için seçilen işletmelerin TMS 8 Muhasebe Politikaları, Muhasebe Tahminlerindeki Değişiklikler ve Hatalar standardına göre 2017 yılı açıklamaları incelenmiştir. Üçüncü amacımız doğrultusunda Aktaş'ın (2013) çalışmasında ulaşmış olduğu sonuçlar ile çalışmamızda ulaşmış olduğumuz sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda işletmelerin stok değerleme ve amortisman yöntemi tercihlerinde yıllara göre herhangi bir değişiklik yapmadıkları aynı politikayı tutarlı olarak uygulamaya devam ettikleri, gerçeğe uygun değer ölçütünün kullanıldığı yöntemlerin tercih edilme durumunda ise artış tespit edilmiştir. TMS 8 standardı gereğince yapılması gereken açıklama sonuçları incelendiğinde işletmelerin çoğunun açıklama yapmış oldukları fakat açıklama yapmayan işletme sayısının da bulunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Together with globalization, the concepts of common, understandable information, reliability and comparability have become significant. Thanks to the financial statements, we obtain information about financial conditions and results of businesses. The preferred rules, basics and principles in the preparation of the financial statements are defined as accounting policies. IAS 8 Accounting Policies, Changes in Accounting Estimates and Errors standard aim to ensure reliability and comparability in the financial statements. Therefore, consistent implementation of accounting policies is important in terms of comparability. By explaining the changes made in the accounting policies and the estimates, and the detected errors in the footnotes, making the necessary corrections in the financial statements is important in terms of ensuring comparability. Our study has three objectives. For these purposes, the postscripts of the businesses in the manufacturing sector in the BIST in 2012 and 2017 are examined. In the footnotes examined, the preferences of some of the accounting policies of the businesses were determined and compared with the sub-sectors of the manufacturing sector and the changes realized according to the years were explained. The explanations of 2017 of the businesses selected for our second purpose are examined in accordance with IAS 8 Accounting Policies, Changes in Accounting Estimates and Errors standard. In line with our third objective, the results obtained in the study of Aktaş (2013) were compared with the results obtained in our study. As a result of our study, it is determined that the businesses continue to follow the same policy consistently in the stock valuation and depreciation method preferences, they have not made any changes according to years, and there is an increase in the preference of the methods using the fair value criterion. When the explanation results required to be made in accordance with IAS 8 standard are examined, it is observed that most of the businesses have made a statement yet there are also some which have not.