Osmanlı Dönemi bindallı geleneği ve giysilerinin 21.yüzyılda Erzurum ve çevresinde geçirdikleri dönüşümün incelenmesi
An analysis of the transformation of the Ottoman Period bindalli tradition and clothing in the 21st century in and around Erzurum
- Tez No: 580749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ATALAY ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Folklore, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bindallı, her dönem büyük bir beğeni ile giyilen ve yoğun emek harcanarak üretilen yöresel bir giysi çeşididir. Bindallıların formları, kumaş özellikleri, kullanım biçimleri ve kullanım yerleri üretilen yöreye göre farklılıklar göstermektedir. Bu özellikler yöre halkının geçmişinden gelen kültürel miras ile çevresinden edindiği malzeme ve kaynakları birleştirerek oluşturduğu yaratıcı düşünceden kaynaklanmaktadır. Genel olarak, kadife kumaş üzerine sırma tel ile kabartmalı motiflerin işlendiği gelin giysileri olarak karşımıza çıkmaktadırlar.Bu tezin konusu, Osmanlı dönemi bindallı geleneği ve giysilerinin 21. yüzyılda Erzurum ve çevresinde geçirdikleri dönüşümün incelenmesi olarak belirlenmiştir.Araştırma kapsamında, bindallıların Erzurum civarına özgüyöresel farklılıklarıile 21.yüzyılda, güncel üretim teknikleri, yeni motifler, renk ve günümüz modasına uygun yeni kullanım alanlarında geçirdiği değişimler saptanmaya çalışılmıştır.Bu amaçla, Erzurum yöresindeki çeşitli müze ve koleksiyondaki bindallılar tespit edilerek, günümüzde Erzurum'da üretim yapan kurumların koleksiyonları incelenmiş veüretici hocalarla yeni üretim yöntemleri hakkında röportajlar yapılmıştır. Çıkan sonuçlar neticesindeeski üretim yöntemleri, motif, desen, renk, üretim kalitesi ve tasarım formları güncel yöntemlerle kıyaslanmış ve böylece günümüz üreticilerine ve araştırmacılarına, eski üretim kalitesini canlandırmak adına neler yapılabileceği doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bindallı is a regional garment, which is produced by intensive labor and worn with great acclaim in every period. The forms, fabric characteristics, ways of usage and place of use of Bindallı may differ from region to region. These traits stem from the creative heritage of the local people by combining the cultural heritage and the materials and resources from the past.In general, they appear as bridal clothes, where the embossed motifs are processed with a glazed wire on velvet fabrics.The subject of this study is based on the analysis of the transformation of the Ottoman Period bindallı tradition and clothing in and around Erzurum in the 21st century. Within the scope of the research, the regional differences in bindallıs peculiar to the vicinity of Erzurum and current production techniques, new motifs, colours and new uses in accordance with today's fashion in the 21st century have tried to been detected.For this purpose, bindallıs in various museums and collections in Erzurum region were detected; the collections of institutions that produce in Erzurum were analysed and producer educators were interviewed about the new production methods. With the emerging results, old production methods, motifs, patterns, colours, production quality and the variety of design forms were compared with current methods and styles and thus new suggestions were offered to producers and researchers in order to revive the old production quality.