Şalpazarı'nda bulunan Serenderler (Tekirler)
Serenders found in Şalpazarı (Tekirler)
  1. Tez No: 580757
  2. Yazar: ERCAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Araştırmamızda Şalpazarı'nda bulunan seksen sekiz adet serender incelenmiştir. Çalışmada serender mimarisinin tarihi menşei hakkında incelemeler yapılmıştır. İlçenin tarihi ve serender mimarisinin yapımına etkisi bakımından iklimi ve coğrafyası hakkında araştırmalar da yapılmıştır. Bir mimari; rastlantısal bir şekilde ortaya çıkmamakta, bir toplumun düşüncesiyle şeklini almaktadır ve ayrıca mimarinin yapıldığı bölgenin iklimi ve coğrafi özellikleri de bu düşünceyi etkileyen unsurlardandır. Ahşap yığma tekniğiyle yapılan, kurtboğazı tekniğiyle birbirine tutturulan bu yapıların duvar tekniğini tarihin derinliklerinde de aranmıştır ve bu şekilde çalışmamızda serender mimarisinin tarihi menşei ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Araştırma sürecinde genel kanı olarak sadece Karadeniz'de bulunduğu sanılan bu tür ambar mimarisinin benzerlerinin aslında Norveç'te, Finandiya'da, bazı elemanlarıyla ABD ve İngiltere'de, ülkemizde ise Ege Bölgesi'ndeki Uşak ilimizde olduğu ortaya çıkmıştır. Çok etkili bir süsleme özelliği bulunmayan serenderler ahşap mimarisiyle bu açığını kapatmaktadır. Şalpazarı'nda tekir denilen serenderlerin mimarisi, malzeme ve tekniği, süsleme özellikleri çalışmamızda incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eighty-eight serender in Şalpazarı were investigated in our study. In this study, the historical origin of the serender architecture was examined. The history of the district was examined. The effects of climate and geography of the district on wood warehouse architecture were investigated. An architecture; it does not appear in a coincidental way, it takes its shape with the thought of a society. Besides, the climate and geographical characteristics of the region where architecture is made are also factors affecting this idea. These structures are made by wood stacking technique. The planks are tied together by wolf throat technique. We searched this architectural technique in the depths of history. Thus, the historical origin of the serender architecture was tried to be revealed. We noticed some points in the research process. It is seen that this wood warehouse architecture, which is believed to be only in the Black Sea, is also in Uşak in the Aegean Region. In addition to our country, Norway, Finland and some of the elements are seen in the United States, England and Italy. There is not much interesting decorations of the serenders. However, the wooden architecture closes this gap. In the Şalpazarı region, serenders are also called tekir. In this study; architectural features, materials and technique and decoration features were examined.