Türkiye'de tarımsal destekleme politikalarının kentleşme üzerine etkileri
Urbanization effects on the agricultural support policies in Turkey
- Tez No: 580758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN SERVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarım bazı ülkelerin ekonomik temelini oluşturduğundan birçok ülke için tarımsal politikalar çok önemlidir. Bunun en önemli nedeni ise insanların gıda ihtiyacının tarım ürünlerinden karşılanması ve bununla birlikte tarım sektöründe üretilen ürünlerin, sanayi ve hizmet sektöründe de doğrudan yâda dolaylı olarak üretimde kullanılmasıdır. Tarım sektörünün ne kadar önemli bir sektör olduğunu bilen gelişmiş ülkeler sanayi sektörüne yaptıkları yatırımlarla beraber tarım sektörünü de desteklemeyi ihmal etmeyerek tarımla uğraşan çitçileri toplumda çok saygı değer bir konuma getirmişlerdir. Tarımsal destekleme politikalarıyla çiftçileri, desteklemeyi sürdürmüşlerdir. Bu nedenle çalışmada geçmişten günümüze kadar geçen sürede tarımsal destekler ile desteklenen ürünler ve bu ürünlerden elde edilen gelirlerin toplumlarda nasıl bölüşüldüğünün karmaşıklığı irdelenmiş ve bu karmaşıklık politika araçları açıklanarak çözülmeye çalışılmıştır. Çalışmada tarımsal destekleme politikalarıyla kentleşme olgusu arasındaki ilişki, gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan Türkiye için 1986-2016 yılları arasındaki veriler kullanılarak araştırılmıştır. Yapılan çalışmaya göre tarımsal destekleme politikaları ile kentleşme arasında ters yönlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Kırsal alanlardan kentlere göç hareketlerinin durdurulması ve kent ile kırsal alandaki dokunun korunması için tarımsal desteklerin artırılması ve bu desteklerin kırsal arazilerin verimliliğine istihdam artışına bağlı olarak yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Agricultural have great importance for many countries since agriculture policies constitutes the basis of national economies. The most important reason is that the food needs of the people are met from agricultural products besides the products produced in the agricultural sector are used directly or indirectly in the industry and service sector. In developed countries where the importance of the agricultural sector is known, along with investments in the industrial sector the state also support the agricultural sector and also farmers are very respectful position in the society. Agricultural support policies continued to support farmers in such countries. Therefore, this study examines the complexity of the products supported by agricultural supports and how the income from these products are divided in societies and this confusion has been tried to be solved by explaining the policy tools. The relationship between urbanization and agricultural support policies has been analyzed by using data for the years 1986-2016 for Turkey which is a developing country. According to this analyze there is an inverse relationship between agricultural support policies and urbanization. It can be stated that agricultural subsidies to stop migratory movements from rural areas to cities need to be increased and these supports need to be rearranged due to the increase in employment in rural areas.