Urban integration of irregular Afghan migrants in İstanbul: The case of Yeni Mahalle neighborhood
İstanbul'da ki düzensiz Afgan göçmenlerin kente entegrasyonu: Yeni Mahalle örneği
  1. Tez No: 580760
  2. Yazar: İLKNUR YİĞİT YAZĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İstikrarsızlık ve çatışma bölgeleri ile sınırdaş olan Türkiye göç hareketlerinde bir geçiş ülkesi olarak görülmektedir. Ancak, 2000li yıllarda gerçekleşen sosyo-politik ve ekonomik gelişmeler Türkiyeyi göç alan bir ülkeye dönüştürmüştür. Bu tezin ana konusunu, devlet desteğinin ve STK hizmetlerinin olmadığı şartlarda, İstanbul'un Yeni Mahalle bölgesinde yaşayan düzensiz Afgan göçmenlerin hayatta kalma/kente entegre olma taktikleri oluşturmaktadır. Göçmenlerin şehre entegrasyonunun yerel ve kentsel unsurlarına—özellikle de Afgan göçmenlerin İstanbul'a entegrasyonuna—dair akademik çalışmalar yetersiz görünmektedir. Bu tez, genç ve genellikle bekâr Afgan göçmenlerin makro politikaların yokluğunda, Yeni Mahalle'ye nasıl yerleştiklerini, nasıl kendilerine bir yaşam alanı oluşturduklarını, çalışma hayatına nasıl entegre olduklarını, günlük sorunlarını nasıl çözdüklerini ve yerli halkla uygun mesafeyi korumaya dayanan hayatta kalma stratejilerini nasıl geliştirdiklerini inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey, located on the border with regions of instability and conflict, has been considered as a transit country in migration flows. However, the socio-political and economic developments in the 2000s have gradually transformed Turkey into a migrant receiving country. The main subject of this thesis is the survival/urban integration tactics of the irregular Afghan migrants living in Yeni Mahalle neighborhood of Istanbul in the absence of both state assistance and NGOs services. The existing academic studies on local and urban aspects of the migrants' integration—particularly the ones dealing with Afghan migrants' integration to Istanbul—seem to be inadequate. The thesis will explore how these young and mostly bachelor Afghan migrants have settled in Yeni Mahalle, how they create a living space for themselves, how they are integrated into the working life, how they are solving their daily problems, and how they develop their survival strategies based on keeping appropriate distance with the natives in the absence of macro policies.