Boys in court: Questioning child abuse cases between 1860 and 1865
Mahkemenin çocukları: 1860 ve 1865 yılları arasındaki çocuk tecavüzü davalarının ı̇ncelenmesi
  1. Tez No: 580777
  2. Yazar: ERKAN ORUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, 1860 ve 1865 yılları arasında Osmanlı topraklarında erkek çocuklarına karşı işlenen tecavüz suçlarını mahkemelerin nasıl ele aldığını ve toplumun konuya nasıl yaklaştığını reform hareketlerini de göz önünde bulundurarak incelemektedir. İstinaf mahkemesi olarak konumlanan Meclis-i Vâlâ-yı Ahkâm-ı Adliye kayıtlarında yer alan erkek çocuklarına karşı işlenen tecavüz davası dosyalarından yola çıkarak Tanzimat'ın 1860 ve 1865 yılları arasındaki mahkeme pratikleri, Osmanlı mahkemelerinin yürttüğü soruşturma süreçleri ve sorgulama teknikleri, 19. yüzyıl Osmanlı dünyasında çocukluğun hukuki tanımı, sosyal ve kültürel kodların mahkeme süreçlerine nasıl etki ettiği incelenmiştir. Bunun yanında, sıradan Osmanlı bireylerinin sıradışı hikayeleri ve devletle kurdukları ilişkiler Tanzimat dönemi reformları ve merkez-taşra ilişkisi bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how the sexual offenses committed against the male children were handled by the Ottoman courts and the society at large in the Ottoman lands between the years 1860 and 1865 together with the regulations drafted and implemented in the Ottoman reform period. As the study comprehensively analyzes the court cases in which numerous male children and their families stood as victims of sexual crimes and which were referred to Meclis-i Vâlâ-yı Ahkâm-ı Adliye, the official council formed to serve as the Supreme Court for legal matters and an ultimate court of appeals. This thesis reveals significant points regarding the court practices, interrogation methods, the concept of childhood and how the social and cultural codes were reflected on the court proceedings as well as the relations between the individual and state reshaped under the Tanzimat regulations and the relations between the center and the periphery.