The role of domestic politics in the 2006 corporate tax reform in Turkey
Türkiye'de 2006 kurumlar vergisi reformunda iç politikanın rolü
- Tez No: 580836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Siyasal Bilimler, Finance, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, 2006 kurumlar vergisi reformunu mümkün kılan iç siyasi faktörleri, reform etrafında yapılan siyasi tartışmalarda tematik örüntüleri ortaya çıkarma yoluyla incelemektedir. 2006 reformu, kurumlar vergisindeki diğer düzenlemelerle birlikte kurumlar vergisini yüzde 10 gibi radikal bir oranda azaltmıştır. Vergi politikası değişiklikleri ile ilgili literatür, kurumlar vergisi oranlarındaki küresel düşüşü vergi rekabetine dayalı dışsal bir faktör olarak açıklarken, bu tez seçilen ülke örneğinde kurumlar vergisi reformuna yol açan süreçte yerel aktörlerin rolünü araştırmaktadır. Bu tez çalışması sayılan belgelerin tematik analizi üzerine kuruludur: 2001 ve 2007 yılları arasında yayınlanan iki kilit iş insanı örgütü ve hükümetin politika belgeleri ve kurumlar vergisi reformuna ilişkin tartışmaların medya yansımaları ile ilgili meclis tutanakları. Bu tez, Türkiye Parlamentosu'ndaki siyasi partilerin çoğunun ve iki iş örgütünün uluslararası vergi rekabetinde Türkiye'nin avantajlı konuma geçmesini kendi çıkarları doğrultusunda algıladıklarını ve böylece 2006 kurumlar vergisi reformuna katkıda bulunmayı seçtiklerini göstermektedir. 2006 kurumlar vergisi reformu ve reform öncesi kurumların vergi yükünü hafifletmek için yapılan öncül regülasyonlar üzerinde siyasi bir fikir birliği mevcuttur. Seçilen iş örgütleri olan MÜSİAD ve TÜSİAD'ın sahip olduğu araçsal güç, reformun politika oluşturma sürecinde onlara bir temsil fırsatı sağlamıştır. Bu tez, 2006 kurumlar vergisi reformunun hükümet partisinin iş dünyası ile olan ittifakını güçlendiren mekanizmalarından biri olduğunu ve bu durumun kurumlar vergisi reformu etrafındaki politik tartışmalarda vergi adaleti kavramını bir kenara ittiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines domestic political factors that made the 2006 corporate tax reform possible by exploring thematic patterns within the political debate around the reform. The 2006 reform decreased the corporate tax rate radically by 10 percent along with other regulations on corporate taxation. While the literature on tax policy changes explains the global trend of decreasing rates of corporate tax based on tax competition as an exogenous factor, this thesis investigates the role of domestic actors in the process leading to a corporate tax reform in the selected country case. The thesis relies on a thematic analysis of the following documents: policy papers published by two key business organizations and the government, media reflections of the discussions around the corporate tax reform between 2001 and 2007, and the parliamentary minutes. This thesis demonstrates that most political parties in the Turkish Parliament and the two business organizations perceived tax competition in their own interest and thus contributed to the 2006 corporate tax reform. There was a political consensus for the 2006 corporate tax reform and the preliminary legislations to ease the tax burden of corporations before the reform. The instrumental power of the selected business associations, MÜSİAD and TÜSİAD, provided them with an opportunity for interest representation during the policy formation process of the reform. This thesis argues that the 2006 corporate tax reform was one of the mechanisms of the governing party to strengthen its alliance with the business world, which sidelined the notion of tax fairness in the policy debates around the corporate tax reform.