Deneysel sepsis modelinde hidroksiürenin proinflamatuar sitokin ve doku histopatolojileri üzerine etkileri
The effects of hydroxyurea on proinflammatory cytokine and tissue histopathology in experimental sepsis model
- Tez No: 580841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE ERGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş Sepsis; tanı ve tedavisi yüksek maliyetli bir sağlık hizmeti olup, artan mortalite oranlarına sahip önemli bir hastalıktır. Halen tam kür sağlayamadığımız sepsisin patogenezinde akut dönemde artan sitokin salınımı ve sonraki dönemde görülen organ hasarı yer almaktadır. Hidroksiürenin yapılan çalışmalarda lökosit sayısını azalttığı, inflamatuar sitokinleri azalttığı ve iskemi reperfüzyon modellerinde organ inflamasyonunu sınırlandırdığı gösterilmiştir. Bu çalışmada deneysel sepsis modeli oluşturulan ratlara hidroksiüre tedavisi verilerek lökosit sayısı, IL1 beta, IL6 ve TNF alfa sitokin değerleri ve organ inflamatuar süreçleri değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sepsis modelini ve hidroksiüre tedavisini birleştiren ilk çalışma niteliğindedir. Gereç ve Yöntem Sprague Dawley türü 21erkek rat eşit sayıda üç gruba dağıtıldı, kontrol(n=7), sepsis(n=7), hidroksiüre (n=7). Kontrol grubu dışındaki deneklerde çekum ligasyon-perforasyon(CLP) yöntemi ile sepsis modeli oluşturuldu. Hidroksiüre grubundaki ratlara intragastrik yolla Hidroksiüre (200 mg / kg)tedavisi verildi, kontrol ve sepsis gruplarına ise steril distile su verildi. Tüm ratlardan 0., 8., ve 24. saatlerde IL1 β, IL 6 ve TNF α düzeyleri bakıldı. CLP sonrası 24. Saatte sakrifiye edilen deneklerden tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon biyobelirteçleri çalışıldı. Histopatolojik inceleme için doku örnekleri (akciğer, kalp, dalak, böbrek ve beyin) alındı. Doku hasar karşılaştırması için bir skorlama sistemi oluşturuldu. Bulgular Sepsis modeli sonrası ratların sitokin düzeylerinde, beyaz küre miktarında ve dokuların hasarlanmasında artış olduğu gösterilmiştir. Erken dönem hidroksiüre tedavisi ile 8. saatteki sitokin miktarları, beyaz küre değeri ve beyin dokusundaki hasarın sepsis grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı bulunmuştur. Sonuç Sepsisli ratlarda, erken hidroksiüre tedavisinin proinflamatuar sitokin (IL1, IL 6, TNFa) seviyelerini erken dönemde kontrol altına aldığını ve beyin dokusunda hasarı azalttığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim The diagnosis and treatment of sepsis is a costly healthcare service and it is an important disease with high mortality rates. In the pathogenesis of sepsis, which we still cannot provide complete cure, there is increased cytokine release in the acute period and organ damage in the following period. Hydroxyurea has been shown to reduce leukocyte count, decrease inflammatory cytokines, and limit organ inflammation in ischemia-reperfusion models. In this study, we aimed to evaluate leukocyte count, IL1 beta, IL6 and TNF alpha cytokine values and organ inflammatory processes in hydroxyurea treated rats with experimental sepsis model. This study is the first research that combines sepsis and hydroxyurea. Material and Methods Sprague-Dawley rats were randomly divided into three groups, control(n=7), sepsis(n=7), hydroxyurea(n=7). Sepsis was created using the cecal ligation and perforation (CLP) method in rats other than control group. Rats in the Hydroxyurea group received Hydroxyurea (200 mg/kg) intragastrically while control and sepsis groups received sterile distilled water. IL1 β, IL 6 and TNF α levels were measured at 0, 8, and 24 hours post-CLP in all rats. The complete blood count, kidney and liver function biomarkers were performed from subjects who were sacrificed at 24 hours after CLP. Tissue speciemens (lung, heart, spleen, kidney and brain) were taken for histopathological examination. Damage rating was performed with the scoring system. Results It has been shown that cytokine levels(IL1β, IL 6, TNFα), white blood cell counts and tissue damage are increased after sepsis model in rats. It was found that the amount of cytokine at 8th hour, white blood cell and brain tissue damage in hydroxyurea group were decreased significantly compared to sepsis group. Conclusion We think that early hydroxyurea treatment in rats with sepsis takes control of proinflammatory cytokine(IL1β, IL 6, TNFα ) levels and thus reduces brain damage.