Enabling domestic digital transformation: A methodology for determining the country of origin of it products
Yerli dijital dönüşümün sağlanması: Bt ürünlerinin menşei ülkesini belirleme metodolojisi
  1. Tez No: 580840
  2. Yazar: SERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bilişim sektöründe yapılan dijital dönüşüm geliştirmeleri, organizasyonlar için daha verimli çözüm bulabilmeleri açısından her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Kamu sektörü kuruluşları, süreçleri ek ürün ve servislerle zenginleştirip çözüme kavuşturmaya çalışmaktadır. Bunun yanında, özellikle gelişmekte olan ülkeler masraflarını azaltmak için ürün satın alımında yerli kaynaklara yönelmeye büyük önem vermektedir. Özellikle kamu sektörü ve askeri kuruluşlarda bilgi teknolojileri ürünlerinin ve teknoloji altyapısının yerli kaynaklarla geliştirilmesi veri güvenliği ve gizliliği açısından büyük önem arz etmektedir. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler, Google'ın güvenliği sebep göstererek Android ürünlerinin Huawei telefonlarında kullanılmasını yasaklaması ve Amerika Birleşik Devletleri'nin veri gizliğinin korunmasını gerekçe göstererek F-35 jetlerinin Türkiye'ye satışını geri çekmesi, yerli üretimin önemi konusunda bir ipucu vermektedir. Bu yüzden yerli üretimin artırılabilmesi için ürünlerin yerliliğini ölçen güvenilir bir ölçek geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma özellikle bilgi teknoloji ürünleri için menşei ülkesini belirlemek adına bir metodoloji geliştirmeye odaklanmıştır. Önerilen metodoloji aynı zamanda uzman kişilerle yapılan görüşmeler sonucu tasdik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation enhancement in IT sector is getting crucial for efficient solutions in organizations. Institutions in public sector try to enrich its process solutions with additional products and services. On the other hand, in order to reduce financial expenses, especially developing countries give high emphasis on obtaining products with domestic resources. In addition to that, it becomes crucial for public and military institutions to develop IT products and technology infrastructure with domestic resources in order to preserve data security and privacy. The recent actions from Google company to ban Android products for Huawei smartphone producer for security reasons and United States withdraw for F-35 fighter jets sales to Turkey for strategic data privacy reasons give clue about the importance of domestic production. Thus, there is a need to develop a reliable scale to measure domesticity of products. This study attempts to construct a methodology for determining country of origin of IT products. Suggested methodology was verified by interviews with experts in subject area.