Erzurum yöresi yoncalarında alfalfa mozayik virüs hastalığı oranının saptanması, etmenin konukçu çevresinin belirlenmesi, nükleik asitinin izolasyon ve analizi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 58089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 1993 yılında Erzurum yöresi yoncalarında görülen mozayik hastalığı oranının % 10.91-14.2 arasında olduğu saptanmıştır. Mozayik belirtisi gösteren ve simptomatolojik olarak alfalfa mozayik virüsü (AMV) olduğu tahmin edilen bitki yaprak örneklerinden elde edilen özsuyu mekaniksel inokulasyonla teşt bitkilerine taşınarak virüsün konukçu çevresi belirlenmiştir. Nicotiana tabacum Xanthii bitkisinde çoğaltılan virüsün kesin tanısı, virüse ait RNA'nın replikatif formu olan dsRNA izolasyonu ve analizi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, genel olarak virüslerin tanısında kullanılan üç ayrı dsRNA izolasyon yönteminin bu virüs için uygulanabilirliği araştırılmıştır. Uygulanan üç izolasyon yöntemi ile elde edilen dsRNA'lann % 1.2'lik agar jelde elektroforetik ayrımı sonucu alfalfa mozayik virüsüne özgü bandlan içeren dsRNA profilleri elde edilmiştir. Uygulanan üç ayrı izolasyon yönte minin de AMV dsRNA izolasyonunda kullanılabileceği saptanmış ancak en belirgin dsRNA profili Morris ve Dodds'un önerdiği yöntemle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study it was found that the ratio of mosaic disease of medicago in Erzu rum Region is 10.91-14.2 % in 1993. The sap obtained from the plant leaf samples shows mosaic symptoms which are estimated as AMV symptoma- tically were transmitted to test plants by mechanical inoculation and the host range of virus were determined. The definite diagnosis of virus grown in Nicotiana tabacum Xanthii was realyzed by the isolation and analysis of dsRNA which is a replicative form of the RNA of this virus. In this work, the appli cability of three isolation methods, which are generally used for the diagnosis of virus, for AMV were investigated. The dsRNA profiles contain AMV spesific bands were obtained by the 1.2 % agar gel electrophoresis of dsRNA's from the applied three isolation methods. It was found that the applied three isolation methods can be used for the isolation of AMV dsRNA, but the most clear dsRNA profiles were obtained from the Morris and Dodds method.