Erzurum şehir merkezi güney bölgesinin geoteknik haritalaması
The Geotechnical mapping of the south area of Erzurum city center
- Tez No: 58088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SALİH BAYRAKKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET inceleme sahası Erzurum I 46 - bl - b4 paftaları içinde 27 km2 Tik bir alam kapsamaktadır. Erzurum şehir merkezinin güneyinde kalan sahanın Geoteknik Haritasının yapılması ve bu saha içinde yer alan Kemergöze heyelanının Morfolojisi ve Geoteknik özelliklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu saha içerisinde belirlenen noktalardaki temel hafriyatlarından istifade edilerek alman örneklerin mekanik ve fiziksel özellikleri laboratuvarda tespit edilmiştir. Elde edilen bu geoteknik parametrelerin yatay ve düşeyde gösterdiği değişiklikler göz önüne alınarak inceleme sahasının 1/lOÜOt) ölçekli Geoteknik Bölgelendirme Haritası ve Eğim Haritası hazırlanmıştır. Geoteknik Böîgelendirme Haritası hazırlanan bölgenin, tarihsel ve aletsel deprem etkinliği ile aktif fayların konumu da dikkate alınarak inceleme alanının her bölgesi için yapılaşmaya getirilecek sınırlamalar belirlenmiştir. Kış turizmi acısından önem arz eden Palandöken kayak tesislerinin, telesiyej hattını tehtit eden Kemergöze heyelanının 1/6200 ölçekli blok diyagramıda hazırlanarak çeşitli yönleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The studying field covers 27 squar km area in plates 1 46 - bl - b4 in Erzurum. The aim of this study is to prepare geotechrrical map of the area on the south of Erzurum and to obtain the morphological and geotechnical characteristics of Kemergöze landslide where is located in this area The mecanical and physical characteristics of sample taken from basement of excavation at prescribed points in this area were determined in laboratory. Considering the variations in vertical and horizontal of the characteristic parameters obtained from the area, the Geotechnical zonial map in scale 1/10000 and Slope map were prepared The limitations for architectural structure for every sub-regions in the studying field were determined by considering historical and measured earthquake effectivness of the studying area. Having prepared the block diagram of Kemergöze landslide which threats the telesiyej line of Palandöken skö plants which have considerably importance in respect to turistical activations in winter were studied in different aspects.