KİNOA TOHOMU (Chenopodium quinoa Willd.) EKSTRAKTININ JAPON BILDIRCINLARINDA PERFORMANS, KARKAS ÖZELLİKLERİ VE ET KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ
THE EFFECTS OF KINOA SEED (Chenopodium Quinoa Willd.) EXTRACT ON THE PERFORMANCE, CARCASS CHARACTERISTICS AND MEAT QUALITY IN JAPANESE QUAILS
  1. Tez No: 580897
  2. Yazar: SHAISTAH NAIMATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CANOĞULLARI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma kinoa tohumu (Chenopodium quinoa Willd.) ekstraktının bıldırcın yemlerinde katkı maddesi olarak kullanımının performans, karkas özellikleri, et kalitesine etkilerini incelemek için yürütülmüştür. Araştırmada 400 adet günlük bıldırcın civcivleri 4 deneme grubuna ayrılmış ve her deneme grubu da her tekerrürde 25 adet bıldırcın civcivi içeren 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Araştırmada ticari yem kullanılmış ancak karma yeme 0, 0.1, 0.2 ve 0.4 g/ kg düzeyinde kinoa tohumu ekstraktı katkısı uygulanmıştır. Deneme süresince (0-5 hafta) en fazla yem tüketimi katkılı gruplardan elde edilmiş (P0.05). Karkas randımanı, but, göğüs sırt ve boyun oranı ile iç organ oranlarının katkılardan etkilenmediği belirlenmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of quinoa seed (Chenopodium quinoa Willd.) extract on performance, carcass parameters and meat quaility in quails. In this study, 400 quail chicks were divided into 4 experiment groups and each experiment group consisted of 4 replicates containing 25 quails in each. Commercial feed was used in the study but 0, 0.1, 0.2 and 0.4 g/kg kinoa seed extract was added to the compound feed. During the experiment period (0-5 weeks), the highest feed intake was obtained from the supplemented groups (P0.05). Carcass yield, thigh, breast, back and neck ratio and internal organ ratios were not affected by the supplementation (P>0.05).