Erzurum ilinde bulunan taş ocakları ve kırma-eleme tesislerininçevre izinleri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of quarries and crushing-screening facilities in erzurum in the scope of the environmental permissions
- Tez No: 580898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHDETTİN TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nüfusun hızlı bir şekilde artması ve kentleşme ile doğal kaynakların kullanılması artmıştır. Taş ocakları, doğal kaynakların ekonomiye kazandırılması ve ülkelerin gelişimine önemli katkı sağlamaktadır. Bu katkının yanı sıra çevre ve ekosistem üzerinde de kalıcı tahribatlara neden olmaktadır. Çevrenin kirletilmemesi gerektiği ve bugünün kirliliğinin insanlık geleceğini etkilediğinin anlaşılmasından sonra, çevreyi korumak için çeşitli Kanun ve Yönetmelikler yayınlanmıştır. Bu kapsamda yayınlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve Çevre İzin ve Lisans Yönetmelikleri, Ülkemizde çevre bilincinin artması konusunda önemli paya sahiptir. Bu çalışmada, taş ocakları ve kırma-eleme tesislerinin çevresel etkileri araştırılmış aynı zamanda bu etkilerin önlenmesi ve azaltılması için önerilerde bulunulmuştur. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliklerinin gelişim süreçleri detaylı bir şekilde incelenerek, bu yönetmeliklerin Erzurum ili taş ocakları ve kırma eleme tesisleri ile ilgili uygulamaları ve yönetmeliklerde yapılan değişikliklerin olumlu veya olumsuz yönleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase of population along with the urbanization has increased the usage of the natural resources. The quarries make a significant contribution to the development of countries and natural resources brought to economy. On the other hand, in spite of its contribution to the economy, it causes permanent damages to the environment and the ecosystem. After realizing that today's pollution is affecting the future of the humanity and the environment must not be polluted, several laws and regulations have been published to protect the environment. Within this scope, Environmental Impact Assessment and Environmental Permit and License Regulations have a great role for raising awareness of the environmental protection in our country. In this study, environmental impacts of Quarries and Crushing-Screening Plants were investigated and suggestions were made to prevent and reduce these impacts. The development processes of Environmental Impact Assessment (EIA) and Environmental Permit and License Regulations were examined in detail and the operation of these regulations on the Quarries and Crushing and Screening Plants in Erzurum Province and the positive or negative aspects of the changes made in the regulations were determined.