İbn-i Kâtib'in Mahzen-i Manzûm'u (İnceleme-Metin)
İbn-i Kâtib's Mahzen-i Manzûm (Analysis-edition)
- Tez No: 580922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mehmed Konevî, XV. yüzyılın sonu ve XVI. yüzyılın ilk yarısında yaşamıştır. Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminde İstanbul'a gelmiş, astronomi zalimliği ve muvakkitlik yapmıştır. Astronomi dilinin, Türkçeleşmesine katkısı inkâr edilemez bir gerçektir. Mehmed Konevî'nin, Mahzen-i Manzûm adlı Türkçe eseri astronomi ve melheme ile ilgilidir. İçeriğinde gezegenler, ayın durumları, yıldızların hareketleri, saat türleri, cümel hesabı, takvimler, haftanın günleri ve alametleri, kehanetlerden bahsedilmektedir. Eser inceledikten sonra, eserin transkripsiyonu metni verilerek eser tanıtılmıştır. Bir melheme örneği olan bu eser, Klasik Türk şiirinin diğer disiplinlerle iç içe olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Mehmed Konevî who lived in the end of 15th century and the first half of the 16th century, come to İstanbul during the rise of Ottoman Empire. He was a scholars of astronomy and very accurate timepiece. His one of the important contributions is making astronomy language more Turkish. Mehmed Konevî is Mahzen-i Manzûm, which is Turkish book, is about astronomy and melheme. İt is content is based on planets, the phases of the moon the movement of the stars, the types of times, abjad, the calendars, day of the week, the allegations and lastly it includes prophecies. After the work is examined, transcriptional vercion of the text will be given and the work will be introduced. This work shows that Classical Turkish poetry is interwined with other disciplines.