Ortaokullarda örgütsel vatandaşlık ile mobbing arasındaki ilişki
The relationship between organizational citizenship and mobbing in the secondary schools
- Tez No: 580921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışlarına ilişkin algıları ile mobbinge maruz kalma davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2016-2017 eğitim/öğretim yılında Sakarya ili, merkez ilçeleri olan Serdivan, Adapazarı ve Erenler'deki 104 ortaokulda görev yapan 1.613 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise ''Basit Seçkisiz Örnekleme Yöntemi'' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini evrenden seçilen 400 öğretmenden, verileri uygun bulunan 392 tanesi oluşturmaktadır. Araştırmada orijinali Wayne K. Hoy'a ait olan Yılmaz ve Taştan (2008) tarafından uyarlanan ''Örgütsel Vatandaşlık Davranışı'' anketi ile orijinali Aiello, Deitinger ve Nardelle tarafından geliştirilen, Laleoğlu (2012) tarafından uyarlanan ''Mobbing Ölçeği'' anketi kullanılmıştır. Çalışma neticesinde ortaokul öğretmenlerinin örgütsel vatandaşlık algıları ile mobbinge uğrama düzeyleri arasında düşük düzeyde, negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ortaokullarda görevli öğretmenlerin, mobbinge maruz kalma düzeylerinin ''Özel yaşama müdahale'' alt boyutunda anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiş ve bu farkın kadın öğretmenlerin lehine olduğu tespit edilmiştir. Mobbingin ''İşe bağlılık'' alt boyutu için erkek öğretmenlerin toplam puanlarının, kadın öğretmenlerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrenim durumu, hizmet süresi ve okul türü değişkenlerinin örgütsel vatandaşlık yahut mobbing ile anlamlı bir ilişkisi tespit edilememiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is putting forth the relationship between organizational citizenship behavior perception and mobbing exposure behaviors of teachers. In the research correlation research method was used. Universe of the research consists of the 1.613 secondary school teachers serving in 104 secondary school from district of Serdivan, Adapazarı and Erenler in 2016-2017 academic year. In sampling of research ''Simple Random Sampling Method'' was handled. Sampling of the research consists of 392 teachers from 400 teachers whose data is eligible. In the research the survey which originally belongs to Wayne K. Hoy and were adapted by Yılmaz and Taştan 2008, ''Organizational Citizenship Behavior'' and the survey which originally belongs to Aiello, Deitinger and Nardelle and were adapted by Laleoğlu 2012, ''Mobbing Scale'' were handled. As a result of the study between secondary school teachers' organizational citizenship perception and mobbing undergoing level low level negative oriented a meaningful relationship was determined. It was observed that secondary school teachers' level of exposure to mobbing showed significant difference in terms of constituent of intervention to privacy. It was discovered that this difference is in favour of women teachers. It was found that total marks of male teachers are higher than woman teachers' in terms of devotion to work. Furthermore, the variants like educational background, term of office, type of school, any significant relation could be determined with organizational citizenship or mobbing.