Çaydeğirmeni (Devrek-Zonguldak) hidroelektrik santral alanının jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of geological and geotechnical properties of hydroelectric power plant area in Çaydeğirmeni (Devrek-Zonguldak)
- Tez No: 580933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN BACAK, DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma elektrik santrali olarak yapımı planlanan Çaydeğirmeni Projesi kapsamında yer alan regülatör, su alma yapısı ve santral yerlerinin mühendislik jeolojisi aşamalarını kapsamaktadır. Bu çalışma; sahadaki birimlerin jeolojik-jeoteknik özelliklerini ortaya koymak, olası sorunları belirlemek ve bunlara uygun önerilerini sunmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanındaki birimlerin özelliklerini ortaya koyabilmek için öncelikle inceleme alanı ve çevresinin 1:100 000 ve 1:25 000 ölçekli jeoloji haritaları ve jeolojik kesitleri çizilmiştir. Çaydeğirmeni Projesi kapsamında 6 adet, toplamda 126 metre temel sondajı açılmıştır. Açılan sondaj kuyularında, çeşitli seviyelerde 22 adet permeabilite, 8 Lugeon ve toplam 22 adet presiyometre deneyi yapılmıştır. Açılan sondajlar ve yerinde yapılan deneyler sonucunda birimlerin yatay ve düşey yönlerdeki dağılımları ve jeotknik özellikleri belirlenmiştir. Sahadan toplanan örnekler üzerinde laboratuvar deneyleri (su içeriği, likit limit, plastik limit, plastisite indisi, XRD ile kil türü ve miktarının belirlenmesi ve tek eksenli şişme basıncı testi) gerçekleştirilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlardan yararlanılarak Phase 2 yazılımı ile sayısal gerilme çözümlemeleri yapılmış, yapıya ait yer değiştirme miktarları belirlenmiştir. Böylece yapı yerinin taşıma gücü, maksimum toplam oturma miktarı, şişme potansiyeli, geçirimlilik ve duraylılık gibi özellikleri ortaya konulmuş ve zeminin taşıma gücünün iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study covers the engineering geology phases of proposed Caydegirmeni Project, which consists of regulator, water intake and power plant construction sites. This study was carried out to reveal geological and geotechnical properties of rock and soil strata underneath foundations of the structures and to determine the possible problems and to make appropriate recommendations. In order to reveal the characteristics of the units in the study area, firstly 1:100.000 and 1:25.000 scaled the geological maps and geological cross sections of the study area and its environs were drawn. Within the scope of Caydegirmeni Project, a total of 126 meters of drillings were performed at 6 different boreholes. In the bore holes, 22 permeability, 8 Lugeon and 22 pressuremeter tests were performed at various rock and soil layers (depths). As a result of the drillings and in-situ tests, the distribution of the units in the horizontal and vertical directions and their geotechnical properties were determined. Laboratory experiments (water content, liquid limit, plastic limit, plasticity index, clay type and quantity with XRD, uniaxial swelling pressure test) were performed on samples collected from the field. In addition, by using the obtained results, numerical stress analyzes were made by using Phase 2 software and vertical total displacements of the structure were determined. Thus, the characteristics of the building site such as bearing capacity, maximum total settlement, swelling potential, permeability and stability were revealed and some suggestions were made to improve the carrying capacity of the ground.