Sağlık çalışanlarında irritabl bağırsak sendromu sıklığının belirlenmesi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Determining the frequency of irritabl bowel syndrome in health care professionals and evaluation of related factors
  1. Tez No: 580932
  2. Yazar: ZÜLKÜF OZAN GENÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma Diyarbakır ili Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarında, irritabl bağırsak sendromu (İBS) prevalansı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Materyal ve Metod: Ocak-Şubat 2019 tarihleri arasında, araştırmacı tarafından sorulan demografik özellikler, etyolojik özellikler ve ROMA IV kriterleri ile İBS tanısı sorgulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 307 katılımcının yaş ortalaması 30 olup %50,2'si kadındı. İBS prevelansı Roma IV kriterlerine göre de %3,3 bulunmuştur. Bristol skalası ve Roma IV kriterlerine göre en sık görülen alt tip İBS-M olarak belirlenmiştir. Erkeklerde Roma IV'e göre İBS daha fazladır (p=0,01). Doktorlarda (p=0,015), yüksek gelirlilerde (p=0,026) ve lisans üstü eğitim seviyesindeki kişilerde (p=0,034) anlamlı ölçüde sık İBS saptanmıştır. Ayrıca gastrointestinal sistemde hastalık öyküsü olanlarda İBS daha sık görülmüştür (p=0,037). Sonuç: IBS prevalansı uygulanan farklı tanı kriterleri ve çalışmaların uygulandığı farklı popülasyonlar nedeniyle farklılık gösterse de, sağlık çalışanlarında IBS prevalansının genel popülasyona benzer olduğu tespit edilmiştir. Geniş semptom spektrumu nedeniyle ayırıcı tanıda aile hekimleri tarafından iyi bilinmesi gereklidir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İrritabl bağırsak sendromu, tanı, sağlık çalışanları, prevalans.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study is designed to determine the prevalence of irritable bowel syndrome (IBS) and related factors in healthcare workers at Dicle University Medical Faculty Hospital in Diyarbakır. Material and Methods: Between January and February 2019, demographic characteristics, etiological characteristics and the diagnosis of IBS according to ROMA IV criteria were questioned through the questions asked by the researcher. Data were analyzed using SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences). Results: The mean age of the 307 participants included in the survey was 30 and 50.2% of participants were women. The IBS prevalence was found to be 3.3% according to Rome IV criteria. The most common subtype according to both Bristol Scale and Roma IV criteria was IBS-M. IBS was significantly higher in females Roma IV (p=0,01). IBS were significantly more frequent in physicians (p=0,015), who had high-income (p=0,026) and post-graduate education (p=0,034). In addition, IBS was more common in patients with a history of disease in the gastrointestinal tract (p=0,037). Conclusion: Although the prevalence of IBS differs due to diagnostic criteria, we found that IBS prevalence in healthcare workers are similar to those with general population. IBS needs to be well understood by family practitioner for differential diagnosis. KEYWORDS: Iritable bowel syndrome, diagnosis, healthcare workers, prevalence.