Pediatrik endoskopik girişimlerde ANİ monitörizasyonu kılavuzluğunda uygulanan sedasyonun postoperatif derlenme üzerine etkileri
The effects of sedation guided by ANI monitoring on postoperative recovery in pediatric endoscopic procedures
- Tez No: 580970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ÇORMAN DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Ameliyathane dışı anestezi uygulamalarında hasta güvenliğini artırma ve gereksiz ilaç kullanımını önlemede ANİ monitörizasyonun etkinliğini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve yöntem: Etik kurul onayı sonrası, sedoanaljezi eşliğinde endoskopisi yapılacak, ASA I-II grubu, 2-18 yaş arası 80 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak ikiye ayrıldı: grup 1 (ANİ monitörizasyonu yapılacak) ve grup 2 (kontrol grubu). Midazolam 0.05 mg/kg ve propofol 1 mg/kg ile indüksiyon sonrası BİS değeri 60-80 olacak şekilde propofol infüzyonuna başlandı. Remifentanil infüzyonuna 0.1 mcg/kg/dk dozunda başlandı ve Grup 1'de ANİ değeri 50-70 aralığında olacak şekilde, grup 2'de geleneksel yöntemlerle titre edildi. KH, DSS, EtCO2, IPI, SpO2, BİS, RSS ve MAS takipleri yapıldı. İstatistiksel anlamlılık p0,05). Grup 1'de işlem süresi daha uzundu (p= 0.006). İşlem sırasındaki KH, DSS, IPI skoru, EtCO2, SpO2 değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Gruplar arasında remifentanil miktarı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken, propofol miktarı grup 1'de daha düşüktü (p=0.034). Grup 1'de işlem sırasındaki RSS genel olarak daha düşüktü., BİS değerleri arasında fark bulunamadı. Sonuç: Grup 1'de, endoskospist memnuniyetinin ve sedasyon kalitesinin arttığı gözlendi. Opioid tüketimindeki ve derlenme süresindeki azalmanın anlamlı bir farkı olmaması, hasta sayısının yetersiz olmasıyla ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the use of opioid under the guidance of ANI monitoring to conventional methods in pediatric sedoanalgesia; especially in terms of opioid use, sedation levels, vital signs, complications, endoscopist satisfaction and recovery. Also this study aims to evaluate the efficacy of ANI monitoring to increase patient safety and prevent unnecessary drug use in non-operating room anesthesia applications. Materials and methods: After approval of the ethics committee, 80 pediatric ASA I-II patients aged between 2-18 years undergoing endoscopy with sedoanalgesia were included in the study. Patients were randomly divided into two groups; group 1, with ANI monitoring and group 2, being the control group. After induction of sedoanalgesia with midazolam 0.05 mg/kg and propofol 1 mg/kg, propofol was administered at a dose of 50-80 mcg/kg/min while keeping the BIS value in the range of 60-80. At the same time remifentanyl infusion was started at a dose of 0.1 mcg/kg/min. In group 1, remifentanyl was titrated to keep the ANİ monitor value in the range of 50-70, whereas in group 2, it was determined by conventional methods. Heart rate, respiratory rate, EtCO2, IPI score, SpO2, BIS, RSS and MAS values were recorded. Statistical significance was accepted as p 0.05). In Group 1, the procedure time was longer (p = 0.006). There was no significant difference between HR, DSS, IPI score, EtCO2, SpO2 values during the procedure. There was no statistically significant difference between the groups in terms of remifentanyl amount, propofol amount was lower in group 1 (p = 0.034). In Group 1, the RSS during procedure was generally lower. No difference was found between BIS values. Conclusion: Endoscopist satisfaction and sedation quality were increased in Group 1. It is considered that there was no significant difference in the decrease of opioid consumption and recovery time was associated with insufficient number of patients.