Avcılar bölgesi'ndeki 6-10 yaş arasındaki öğrencilerde obezite prevalansının incelenmesi
An investigation of the prevalence of obesity in students between 6-10 years in Avcilar region
  1. Tez No: 580974
  2. Yazar: EDA MERVE KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Obezite morbiditeyi ve insülin direncini, Tip 2 Diyabet, Hipertansiyon, Hiperlipidemi, karaciğer ve böbrekte olası kronik hastalıkları gibi metabolik sendromlara yakalanma riskini arttıran bir hastalıktır. Fiziksel, zihinsel aktiviteyi ise azaltarak, sosyal iyi olma halini olumsuz etkileyecek şekilde anormal vücut yağı birikimi olarak tanımlanmakta olan obezitenin çocukluk çağından süre gelen ve erken tespit ile önlenmesi mümkündür. Yetişkin obezitesi altında yatan nedenler incelendiğinde yetişkinlik çağının her hangi bir dönemimde obezite teşhisi alanlar azınlıktadır. Bu sebeple obezitenin tespiti özellikle de okul çağına gelen çocukların sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmaları açısından farkındalık yaratılması açısından önemlidir. Bu sebeple İstanbul İli, Avcılar İlçesindeki 17 okula ziyaret uygulanarak burada öğrenim görmekte olan 6-10 yaş grubu çocukların antropometrik ölçümleriyle beraber demografik yapıları anketle ortaya konmaya çalışıldı. Öğrenci velilerine de anket verilerek sonuçların karşılaştırması ve obeziteye etki eden ailesel faktörlerin tespiti gerçekleştirildi. Ankete katılan 286 velinin % 22,1 öğrencilerin ise %19'unun obez olduğu tespit edilmiştir. Çocukluk çağı obezitesi; fiziksel aktiviteye ayrılan süre; uyku süresi, hafta sonu Tv izleme, internet, tablet, bilgisayar kullanım süresi, sezaryanla doğmuş olma ve normalize edilmiş beden algısı ile alakalı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as abnormal body fat accumulation that increases the risk of developing metabolic syndromes such as morbidity and insulin resistance, Type 2 diabetes, hypertension, hyperlipidemia, and possible chronic diseases of the liver and kidney, decreasing physical and mental activity and adversely affecting social well-being. is a disease that can be prevented by time and early detection. When the causes of adult obesity are examined, those who are diagnosed with obesity in any period of adulthood are minority. For this reason, the determination of obesity is especially important in terms of raising awareness of healthy life habits of children coming to school age. For this reason, 17 schools in Avcılar district of Istanbul were visited and anthropmetric measurements and demographic structures of children aged 6-10 years were studied. The parents of the students were also given a questionnaire to compare the results and to determine the familial factors affecting obesity. Of the 286 parents who participated in the survey, 22.1% and 19% of the students were found to be obese. Childhood obesity was found in relationship with time allocated to physical activity, duration of sleep, Tv watching, internet, notebook, computer or other entertainment device usage on weekends, type of labor and normalized body perception.