Spor ve medya ilişkisinin spor bilimleri öğrencileri üzerindeki etkileri
The effects of sports and media relations on sports science students
  1. Tez No: 580975
  2. Yazar: İPEK DİNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE LALE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmayla; spor medyasının, düzenli fiziksel aktivite yapan, beden eğitimi ve spor üzerine akademik olarak eğitim gören ve bu alanlarda çalışacak olan bireyler üzerindeki etkilerini anket yardımıyla araştırarak memnuniyet boyutlarını ortaya koymak ve beklentilerini saptamak amaçlanmaktadır. Elde edilen bulguların medya kuruluşlarına aktarılarak beklentilerin karşılanması ve spor kültürünün yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak da hedeflenmektedir. Bu bağlamda; spor ile medya arasındaki ilişki ve bu ilişki hakkında öğrencilerin ne düşündükleri tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Bahar Ünsal tarafından geliştirilip geçerlilik ve güvenilirliği kontrol edilmiş anket, araştırmanın örneklemini oluşturan 460 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler Microsoft Excel 2013 programında düzenlendikten sonra SPSS paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Pearson Chi-Square testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of sports media on individuals. With the help of a questionnaire on individuals who do regular physical activity, who are academically educated on physical education and sports and who will work in these fields, the study will reveal the dimensions of satisfaction and will determine their expectations. It is also aimed to contribute to the dissemination of sports culture by meeting the expectations by transferring the findings to the media organizations. In this context; the relationship between sports and media and students thoughts about this relationship is the main subject of the thesis. Materials and Method: General screening model was used in the study. As data collection tool, a survey developed by Bahar Ünsal was used and its validity and reliability was checked. The survey was applied to 460 students. The data were analyzed by using SPSS package program after editing in Microsoft Excel 2013 program. Findings: Descriptive statistical methods were used to evaluate the study data. Pearson Chi-Square test was adapted to compare qualitative data.