Klinik örneklerden izole edilen acinetobacter baumannii suşlarında kolistin duyarlılığının değerlendirilmesinde standart mikrodilüsyon yönteminin iki farklı ticari mik yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of standard microdilution method with two different commercial mic methods for evaluating colistin sensitivity in A.baumannii strains isolated from clinical specimens
- Tez No: 581012
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YAZGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: A.baumannii son yıllarda hastane enfeksiyonlarından sıklıkla izole edilmektedir. Giderek artan direnç A.baumannii tedavisinde kullanılan bir çok antibiyotiği kullanılamaz hale getirmiştir. Dolayısıyla, dirençli suşların tedavisinde kullanılan kolistin duyarlılığını doğru bir şekilde bildirilmesi büyük önem arz etmektedir. Kolistin duyarlılığını tespit etmek için şu ana kadar kabul edilmiş tek referans yöntem“broth mikrodilüsyon”yöntemidir. Yoğun emek isteyen ve zaman alıcı olan bu yönteme alternatif olarak çeşitli ticari sistemler kullanılmaktadır. Çalışmamızda“broth mikrodilüsyon”ile iki farklı ticari duyarlılık yönteminin rutin kullanımdaki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 01 Temmuz 2018 - 30 Eylül 2018 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na gönderilen klinik örneklerden izole edilen 44 Çoklu ilaca dirençli A. baumannii suşu çalışmaya dahil edildi. İzolatların kolistin duyarlılıkları Sensititre™ (Thermo Fischer Scientific®, ABD), Phoenix™ (BD®-Becton Dickinson, ABD) ve referans“broth mikrodilüsyon”yöntemleriyle çalışıldı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan tüm izolatlar her üç yöntemle de kolistine duyarlı bulunmuştur. Sensititre™ yönteminde“esansiyel uyum”%61,“kategorik uyum”%100,“büyük hata”%0,“çok büyük hata”%0 bulunmuştur. Tüm izolatların MİK değerleri Phoenix™ sisteminde 1 µg/mL'in altında çıkmıştır. Phoenix™ için“kategorik uyum”%100,“büyük hata”%0,“çok büyük hata”%0 bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda iki ticari yöntemle elde edilen sonuçlar, referans“broth mikrodilüsyonla”uyumludur.“Broth mikrodilüsyon”ile duyarlı bulunan suşların tamamı çalışmamıza dahil ettiğimiz ticari yöntemlerde de duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: A.baumannii has been frequently isolated from hospital infections in recent years. Increasing resistance has rendered many antibiotics unavailable for the treatment of A.baumannii. Therefore, it is important to accurately report the sensitivity of colistin used in the treatment of resistant strains. The only reference method that has been accepted so far to determine the sensitivity of colistin is the“broth microdilution”method. As an alternative to this labor-intensive, time-consuming method, various commercial systems are used. In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of two different commercial sensitivity methods in routine use with“broth microdilution”. Method: 44 multi-drug resistant A. baumannii strains isolated from clinical samples sent to the Medical Microbiology Laboratory of Ataturk University Health Application and Research Hospital between 01 July 2018 and 30 September 2018 were included in the study. The colistin sensitivities of the isolates were studied by Sensititre ™ (Thermo Fischer Scientific®, USA), Phoenix ™ (BD®-Becton Dickinson, USA) and reference broth microdilution method, and the results were compared. Results: All isolates were susceptible to colistin by all three methods. In the Sensititre ™ method,“essential agreement”was 61%,“categorical agreement”was 100%,“major error”was 0%,“ very major error”was 0%. MICs of all isolates were less than 1 µg/mL in the Phoenix ™ system. For Phoenix ™,“categorical agreement”was 100 %,“major error”was 0%,“very major error”was 0%. Conclusions: In our study, the results obtained by two commercial methods are compatible with the reference“broth microdilution”. All strains found to be susceptible to“Broth microdilution”were also susceptible to the commercial methods included in our study.