Çekilmiş dişlerin kök yüzeylerinde biyomodifikasyon amacıyla kullanılan farklı ajanlara ait etkilerin in vitro olarak incelenmesi: Scannıng elektron mikroskobu (SEM) ve profilometre analizi çalışması
In vitro examination of the effects of different agents used for biomodification on root surfaces: Scanning electron microscope (SEM) and profilometer analysis study.
  1. Tez No: 581065
  2. Yazar: ALİ EMRE KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kök yüzeyi biyomodifikasyonu tedavisinde kullanılan ajanlar kök yüzeylerinde detoksifikasyon, dekontaminasyon ve demineralizasyon yapmaları nedeniyle önem arz etmektedir. Dolayısıyla smear tabakasının uzaklaştırılması ve kollajen matriksin açığa çıkarılması biyomodifikasyon prensibinin temelini oluşturmaktadır. Bu amaçla kullanılan farklı ajanların başarıları ve etkinlikleri net bir şekilde karşılaştırmalı olarak ortaya koyulmamıştır. Bu çalışmanın amacı kök yüzeyi biyomodifikasyonu amacıyla kullanılan sitrik asit, Erbium Doped: yttrium aluminium garnet (Er: YAG) lazer ve etilen diamain tetraasetik asit (EDTA) ajanlarının, kök yüzeyi debridmanı (KYD)'na ilaveten yaratmış oldukları mikrotopografik değişimleri scanning elektron mikroskobu (SEM) ve profilometre analizi ile tespit etmektir. Çalışmaya 43 adet tek köklü insan dişi dahil edilmiştir. Bukkal ve lingual yüzeylerinde çalışılacak olan bu dişlerden 85 adet dentin örneği elde edilmiş ve bu örnekler randomize olarak 5 gruba ayrılmıştır: 1) Negatif kontrol grubu (Herhangi bir işlem uygulanmamıştır) (n=17), 2) KYD grubu (Sadece konvansiyonel el aleti) (n=17); 3) KYD+sitrik asit grubu (n=17); 4) KYD+EDTA grubu (n=17); 5) KYD+Er:YAG lazer grubu (n=17). Dentin üzerinde işlemler tamamlandıktan sonra smear tabakasının varlığı ve yüzey mikrotopografisi SEM analizi ile yüzey pürüzlülüğü ise profilometrik analiz ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agents that are used for biomodification treatment of root surfaces are important since they provide detoxification, decontamination and demineralization. Removal of the smear layer and exposure of the collagen matrix are the fundaments of biomodification principle. However the results of the usage of agents for the purpose of root conditioning are still uncertain. The aim of this study is to evaluate the microtopographic changes caused by citric acid, Erbium Doped: yttrium aluminum garnet (Er:YAG) laser and ethylene diamine tetra acetic acid (EDTA) when they are applied as adjuncts to root surface debridement (RSD) for biomodification purpose, under scanning electron microscope (SEM) and by profilometer analysis. 43 single rooted human teeth were included in the study. 85 dentin blocks of buccal and lingual surface were obtained and randomly divided into 5 groups: 1) Negative control group (which received no treatment) (n=17); 2); root surface debridement (RSD) group (only conventional hand instruments) (n=17); 3) RSD + citric acid group (n=17); 4) RSD + EDTA group (n=17); 5) RSD + Er:YAG laser group (n=17). After procedures were completed on the dentin surface, surface microtopography and the smear layer were evaluated by SEM analysis. According to the findings of the SEM analysis, a score was given to either indicate that the smear layer was present or absent. Surface roughness was evaluated by profilometric analysis.